Kastamonu Simental merkezi oluyor


Kastamonu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Şekercioğlu, il olarak Türkiye'nin en önemli Simental ırkının merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Kastamonu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Şekercioğlu, il olarak Türkiye’nin en önemli Simental ırkının merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Kastamonu’da yeni Simental çiftlikleri kurulduğunu vurgulayan Başkan Şekercioğlu, 5 projeye daha destek verildiğini önümüzdeki yıllarda bu sayısın daha da artacağına dikkati çekti. Şekercioğlu,”Yeni hayvan pazarını da bir aksaklık olmazsa bu ayın sonuna kadar açmayı planlanlıyoruz. Yeni ve modem hayvan pazarının açılmasıyla birlikte damızlık hayvanların alımı ve satımı daha çok yaygınlaşacak. Hayvan pazarı haftada bir gün açılıyor. Modern hayvan pazarımız açılınca, vatandaş haftada iki gün açılmasını talep ederse Valimiz Erdoğan Bektaş ile ildeki idari heyet ve yönetimle konuşup böyle bir talebi değerlendirebiliriz.” dedi.

“DAMIZLIK HAYVANLAR İÇİN ENÇOK İL DIŞINDAN TALEP GELİYOR”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`na müracaat edip de projesi çıkan kooperatifler için ihaleler gerçekleştirildiğini ifade eden Şekercioğlu, Ramazan ayında bu sürecin yavaş işlediğini fakat bu andan itibaren ihalelerin ve taleplerin artacağını vurguladı. Çoğunlukla damızlık hayvanlar için il dışından talep geldiğini, önceki yıllarda da Kastamonu`da damızlık hayvan sayısında artış olduğunu vurgulayan Şekercioğlu, bunun sebeplerini şu şekilde anlattı; “Büyükbaş hayvanların maliyetinin düşmesi ve insanların bu nedenle hayvanlarını elinde tutması. İkinci sebep ise; Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi`nin borç ertelenesi yapması. Borç ertelenesi yapılınca çiftçinin eli rahatladı ve hayvanını satmadı.” diye konuştu.