Katalitikli egitim…

ERZINCAN - Erzincan merkeze bagli Ulalar beldesinde bulunan Ulalar 75. Yil Bayrak Ilkögretim Okulu'nda ögrenciler, kaloriferlerin yanmamasi sebebiyle egitim ögretimlerini elektrikli katalitik sobalarla sürdürüyor.

2000 yilinda egitim ögretime açilan 16 derslikli ve bir ana sinifli Ulalar 75. Yil Bayrak Ilkögretim Okulu’nda ögrenim gören 335 ögrenci, okulun kaloriferleri yanmayinca soguk siniflarda egitim ögretim görüyor. Elektrikli katalitik sobalarla isinmaya çalisan ögrenciler ve ögretmenler ders esnasinda üzerlerindeki montlari çikarmiyor. Okulun kalorifer tesisatinin fuel-oil ile çalismasi sebebiyle Milli Egitim Müdürlügü araciligi ile Bayirdirlik ve Iskan Müdürlügü tarafindan fuel-oilli kazanlarin kömürlüye çevrilmesi için 2005 Haziran ayinda taseron bir firmaya yapilmasi yönünde ihale edildi. Ancak ihaleyi kazanan taseron firmasinin 1 Kasim 2005 tarihi itibariyle kaloriferleri çalisir bir sekilde teslim etmesi gerekiyordu. Tesisat tamamlanamayinca ögrenciler soguk siniflarda egitim görmek zorunda kaldi.

Okul idaresi, havalarin soguk olmasi sebebiyle siniflarda elektrikli katalik yakiyor, ögrenciler ise montlarini derslerde de üzerlerinden çikarmiyor. Buna ragmen onlarca ögrencinin hasta oldugu ögrenildi. Ellerinde eldivenler ve üzerlerinde montlar ile egitim ögretimlerine devam etmeye çalisan ögrencilerden bazilari ise çok üsüyünce katalitik basinda isiniyor.

22 ögretmen ve 3 hizmetlinin görev yaptigi okulda özellikle birinci sinif ve anasinifinda ögrenim gören ögrenciler, soguk siniflarda zorlaniyor. Bazi ögretmenlerin de montlarini üzerlerinden çikarmadan ders yapmasi dikkat çekiyor.

Erzincan Milli Egitim Müdürü Aydin Yalçin, Bayindirlik ve Iskan Müdürlügü tarafindan kalorifer kazanlarinin degismesi için taseron bir firmaya ihale edildigini, ancak ihaleyi kazanan firmanin 1 Kasim 2005 tarihi itibariyle tamamlamasi gereken tesisati bitiremedgini açikladi. Taseron firmanin isi geciktirmesi sebebiyle, her geciken gün için ceza ödedigini vurgulayan Yalçin, firma görevlilerinin okulda çalisma yaptigini ve en kisa sürede okulun kaloriferlerinin yanacagini belirtti.