Katar ve Bahreyn’den seyhler geliyor

ANKARA - Basbakan Tayyip Erdogan’in ‘Sizde para, bizde firsat var, gelin birlikte yapalim’ daveti üzerine, Katar ve Bahreyn’den de Türkiye’ye yatirim için ‘Seyh’ geliyor.

Bahreyn Krali’nin amcasi Basbakan Khalifa Bin Salman Al Khalifa da yakinda Türkiye’ye gelecek. Katar Disisleri Bakani El Tani, Erdogan’in yanisira, Disisleri Bakani Abdullah Gül, Devlet Bakani Ali Babacan, Maliye Bakani Kemal Unakitan, Kültür ve Turizm Bakani Atilla Koç ile görüsecek. TOBB, GAP Idaresi ve Özellestirme Idaresi’nde de temaslarda bulunacak olan El Tani’ye, GAP’in yani sira Türkiye’deki özellestirme ihaleleriyle ilgili kapsamli bir brifing verilecek. El Tani, Sali günü Türkiye’den ayrilacak.

BAHREYN BASBAKANI:

Bahreyn Krali’nin amcasi Basbakan Al Khalifa da, yatirim olanaklarini yerinde görmek için yakinda Türkiye’ye gelecek. Khalifa’nin, Türkiye’deki özellestirme ihalelerine ilgi duyan zengin Bahreynli yatirimcilari da beraberinde Türkiye’ye getirmesi bekleniyor. Bahreyn Krali Hamad Bin Isa Al Khalifa da, Erdogan’in kendisine ilettigi Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer’in davetine olumlu karsilik verdi.

OTEL VE BANKALARLA ILGILENIYOR:

Kisisel servetiyle Bahreyn’in en varlikli insanlarindan biri olan Basbakan Khalifa’nin beraberinde Türkiye’ye getirecegi Arap yatirimcilarin Türkiye’deki özellestirme ihaleleriyle yakindan ilgilendikleri bildirildi. Bahreyn Büyükelçiligi araciligiyla kisa bir süre önce bu konuda bilgilendirilen yatirimcilarin Al Zayani Investments’in özellikle Türkiye’de henüz ihaleye çikmamis Emekli Sandigi otelleriyle ilgilendigi belirtildi. Arap yarimadasinin finans merkezi konumundaki Bahreynli yatirimcilar Türkiye’deki banka özellestirmelerini de yakin izliyor. 25’i Islami olmak üzere 340 banka ve mali kurumun etkinlik gösterdigi Bahreyn’de bankacilik sektöründe toplam konsolide bilançosunun 120 milyar dolarin üzerinde oldugu belirtilirken, 25 islami banka ve finans kurumunun konsolide bilançolarinin da sadece bu yilin ilk çeyreginde 6.1 milyar dolara yükseldigi bildirildi. Bu ülkede faaliyet gösteren banka ve finans kurumlarinin dünyanin en zengin bölgesi olan Körfez ülkelerinin, dev mali varliklarini yönettigi de biliniyor.

Fellik fellik tüm dünyayi gezecegiz

BASBAKAN Tayyip Erdogan, Ankara’ya mahkum bir hükümet olmayacaklarini belirterek, ‘Ben ve bakanlarim fellik fellik isadamlariyla tüm dünyayi gezecegiz’ dedi. Erdogan, Denizli’de katildigi köprülü kavsak açilisinda yaptigi konusmada, ‘Biz iktidara geldigimizde Ankara’ya mahkum olan bir hükümet olmayacagiz demistik. Hükümetimiz tüm dünyayi fellik fellik isadamlariyla gezecek’diye konustu. Erdogan sözlerini söyle sürdürdü: ‘Iste simdi bunun adimlarini atiyoruz. Türkiye’nin rüyalarini, düslerini bir bir gerçeklestiriyoruz. Dostlarimiz Avrupalilar sunu soruyor: ‘Bunu nasil basardiniz? Büyümeyi yüzde 8’e ulastirdiniz faizleri yüzde 14’e nasil düsürdünüz?’ diye. Yüzde 70’le basladik su anda faizler yüzde 14, yüzde 56’lik bir fark. Hesapladiginiz zaman Türkiye’ye kazandirdigimiz 90 katrilyon. Bu para kimin cebine gidiyordu, simdi kimin cebine gidiyor? Halkimizin.’