Katı atıklar büyük gelir kaynağı

ÇETKODER, 20 ilde uygulamaya koyduğu ''Katı Atıklar Projesi'' kapsamında her ay 350 ton evsel atığın ayrıştırılıp, geri dönüşümünün sağlandığı bildirildi.

Merkezi Mersin’de bulunan Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği’nin (ÇETKODER), 20 ilde uygulamaya koyduğu ”Katı Atıklar Projesi” kapsamında her ay 350 ton evsel atığın ayrıştırılıp, geri dönüşümünün sağlandığı bildirildi.
ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, yazılı açıklamasında, toplumsal kalkınma, bilinçlenme ve mutabakat çalışmaları için ülke genelinde uygulamaya koydukları ”Katı Atıklar Projesi”nin hızla yayılıp büyüdüğünü belirtti.
Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Bitlis, Mardin, Karaman, Konya, Aksaray, Niğde, Çorum, Kırıkkale, Çankırı, Nevşehir, Kırşehir, Diyarbakır ve Batman gibi illerde halkın bilinçlendirilmesi yönünde büyük başarı elde ettiklerini belirten Göktaş, çalışmaları aralıksız olarak sürdürdüklerini ifade etti.
Göktaş, açıklamasında şunları kaydetti:
”Bu proje ile şu an 20 ilde ayda 350 ton evsel atığı ayrıştırıp geri dönüşümünü kazandırmayı başardık. Amacımız tüm illerde bu uygulamayı yaygın hale getirip milyonlarca ton evsel atığı ayrıştırıp geri dönüşüme kazandırmaktır. Bu amaçla bahsettiğimiz illerde ve ilçelerinde mensuplarımız ile gönüllü olarak mavi renkte dörtlü rulo halinde, 4 ton torba dağıtımı gerçekleştirdik.
Ayrıca broşür ve aydınlatıcı bildirilerle halkın aydınlanmasını sağlıyoruz, yöresel belediyelerden projeye destek bekliyoruz. Evlerde ve iş yerlerinde vatandaşlarımıza dağıttığımız mavi renk torbalara pet-plastik şişe, strafor, tetrapak ve metal atıkları ile tekstil atıklarının mutfak atıklarından ayrı olarak biriktirilmesini istiyoruz. Yerel belediyelerin çöpleri toplarken bunları itina ile alıp değerlendirmesi gerektiğini bildiriyoruz.” ”Çöpte çok büyük bir zenginlik olduğunun unutulmamasını” isteyen Göktaş, söz konusu proje yurt geneline yayıldığı takdirde ekonomiye çok büyük katkısı olacağını ifade etti.
”Bu sektörden binlerce kişinin de ekmek yiyeceğini” belirten Göktaş, bu nedenle vatandaşlardan çöpleri ayrıştırıp torbalarda biriktirmelerini, bulundukları il, ilçe veya beldede ilgili belediye ekiplerine teslim etmelerini istedi.