Katsav: ‘Suçlu bulunursam istifa ederim’

İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, başsavcı Menachem Mazuz'un kendisini suçlu bulması halinde görevinden istifa edeceğini söyledi.

Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı sarayında bir basın toplantısı düzenleyen Katsav, “Şu an itibariyle hakkımda açılan dosya ve başsavcının beni suçlu bulması nihai bir karar değildir ve şu anki durum istifa etmemi gerektirecek bir durum değildir, ancak başsavcı nihai kararını verirse ve beni suçlu bulursa istifa etmeye hazırım” dedi.

“Kolay pes edecek değilim” diyen Katsav, “İsrail kanunları benim istifa etmemi veya görevden çekilmemi gerektirmiyor, görevden ayrılıp köşeme çekilmek en kolay yol olsa gerek, ama ben suçsuz olduğuma inanıyorum” açıklamasında bulundu. Hakkında zorla ırza geçmekten ve görevi kötüye kullanmaktan dolayı dava açılan Katsav “Suçsuz olduğum için vicdanen rahatım ve hiçbir suçlamayı da kabul etmiyorum, görevimin başında kalıp kendimi savunacağım” dedi. İsrail medyasına yönelik ‘yargısız infaz yaptınız, ortada sadece bir iddia olduğu halde gerçekmiş gibi gösterdiniz, sonucu beklemediniz ve beni cumhurbaşkanı olduğum 2000 yılından bu yana her fırsatta yıprattınız. Bir linç kampanyası ile karşı karşıya kaldım medyanın yaptıkları asla etik değildi’ diyen Katsav, son nefesine kadar haklı olduğunu ispat etmek için mücadele vereceğini söyledi. Gerçekler ortaya çıktığında tüm israil halkının şok olacağını dile getiren Katsav, “Utanacak hiçbir şeyim yok, ancak ne zamanki adalet yerini bulacak, asıl o zaman beni karalama kampanyasına giren medya mensupları utanacaktır” dedi.

Basın toplantısı sonrası eşi Gila Katsav ile birlikte kızının evine gideceği ve burada bir miktar ailesi ile baş başa zaman geçireceği bildirilen Katsav, bugünlerde oldukça yorgun ve hissi görünüyor. Moşe Katsav, 61 yaşında ve 7 yıldır İsrail cumhurbaşkanlığı görevini yürütüyor. Bu yılın temmuz ayında görev süresi sona erecek olan Katsav’ın yargılanması için İsrail Parlamentosu’nun yarısından fazlasının onay vermesi gerekiyor.