Kaybolan iki çocuk bütün aramalara rağmen bulunamadı

İzmir'in Konak İlçesi Karabağlar semtinde akşam saatlerinde evlerinin önünde kaybolan 5 yaşındaki iki çocuk, çevrede yapılan bütün aramalara rağmen bulunamadı.

Karabağlar semti İhsan Alyanak Mahallesi 5044 Sokak’ta dün akşam 17.00 sıralarında, 5 yaşındaki Mertcan Tuncer ve aynı mahallede oturan arkadaşı Oray Cangül (5) bir anda ortadan kayboldu. Anneleriyle birlikte komşuları Emine İbiş’in evinden çıkan iki çocuk, yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede gözden kayboldu. Kayıp çocukları bulmak için polis ekipleri ve mahalle sakinlerinin başlattığı arama çalışmaları, yaklaşık 12 saattir sürmesine rağmen, henüz sonuç vermedi.

Komşuları Emine İbiş’e misafirliğe gittiklerini ve saat 17.00 sıralarında evlerine gitmek için kalktıklarını anlatan Mertcan Tuncer’in annesi Dilek Tuncer, “Çocuğumun ayakkabısını bağladım ve yanımdan ayrıldı. Komşumla bir iki dakika kapı önünde konuştum ve eve gittim. Ancak eve gittiğimde oğlumu ne sokakta ne de evde bulabildim. Mahallede olma ihtimaliyle çevre sokaklara bakındım ama 5 dakika içinde bir anda kuş olup uçtular. Hiçbir yerde bulamadık. Çocuğumun yanında komşumun oğlu Oray da bulunuyordu.” dedi. İşten eve gelince çocuğunun kaybolduğunu öğrenen baba Abdullah Tuncer ise, oğlunun çok hareketli bir yapısının olduğunu söyledi. Oğlunun kaybolması nedeniyle endişeli saatler yaşayan baba Tuncer, çocukların kötü emelleri olan kişilerin eline düşme ihtimalinden çok korktuklarını söyledi. Yaklaşık 50 kişi ve 5 arabayla her yeri didik didik aradıklarını kaydeden Tuncer, tek isteğinin çocukların en kısa sürede sağ salim bulunması olduğunu, bunun için bütün mahallelinin biraraya gelerek seferber olduğunu dile getirdi.

Yaklaşık 6 ay önce Yozgat’tan İzmir’e gelerek yerleşen Server ve Sadettin Cangül çiftinin oğulları Oray Cangül de Mertcan Tuncer’le birlikte kayboldu. Baba Cangül, çevredeki inşaat, boş arsa gibi her yere baktıklarını, ancak hiçbir ize rastlayamadıklarını belirtti. Olayın polise haber verilmesinin ardından polis ekipleri de çevrede geniş çaplı arama çalışması başlattı. Çalışmalar gece boyu devam ederken henüz bir sonuç alınamadı.

Kısa süre önce Balıkesir, Çanakkale ve İzmir Buca’da kaybolan 4 çocuğun ardından kendi çocuklarının kaybolması, Tuncer ve Cangül ailelerinin korkusunu daha da atırdı. Çocuklarının kötü emelli kişilerin eline düşmesinden korktuklarını vurgulayan aileler, çocuklarını gören kişilerin polise haber vermelerini istedi.

Öte yandan, İzmir’in Buca İlçesi’nde 9 Nisan’da anne babasıyla gittiği piknik alanında kaybolan 5 yaşındaki İlayda Taşçı da hala bulunamadı. Daha önce de Balıkesir’de 10 yaşındaki Büşra Karabacak ve Tuğçe Yıldırım adındaki kuzenler ile Çanakkale’de 2,5 yaşındaki Can Şeref, kaybolmuştu. Bu çocukların da nerede olduğu hala bilinmiyor.