Kayıp çocuklar nerde bulundu…

Diyarbakır’da Çocuk Esirgeme yurt ve yuvalarından kaçan 34 çocuktan 5’i sokakta çalışırken polisler tarafından bulunarak Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne teslim etti.

Diyarbakır’da Valilik İnsan Hakları İl Kurulu tarafından oluşturulan komisyonların, çocuk yuvası ve yetiştirme yurduyla ilgili hazırladıkları raporda kayboldukları belirtilen 34 çocuk arasında adı geçenlerden 5’i Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Yuvası’na teslim edildi.

Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı kurumlardan kaçtığı belirtilen 34 çocuktan D.M.’nin, kapkaç suçundan cezaevinde olduğu ortaya çıkmış, diğer çocuklardan bazılarının da adreslerinde olmadığı belirlenmişti. Valiliğin konuyla ilgili başlattığı soruşturma sürerken, 33 çocuğun bulunması için Diyarbakır cadde ve sokaklarında aramalarını sıklaştıran polis, kayıp çocukların tümümün bulunması için yoğun çaba içerisine girdi. Polisler, çocukları sokaklarda ve bulunabilecekleri adreslerde arıyor.

Yapılan uygulamalar sırasında, kayıp çocuklar arasında adı geçenlerden 5’ini bulan polis, bunları Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerine teslim etti.

Sokakta kağıt mendil satarken bulundukları öğrenilen 5 çocuk, tekrar çocuk yuvasına gönderildi.

Yetkililer, bazı çocukların aileleri tarafından izinsiz olarak alındıktan sonra köylere gittiği yolundaki haberler üzerinde duruyor.