‘Kayıp Dünyalar Hititler’ belgeseli Çorum’da çekiliyor

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin "Kayıp Dünyalar Hititler" isimli belgeselinin çekimleri Hititler'in başkenti Çorum'da başladı.

Çekimler, belgeselin ilk durağı olan Boğazkale’de devam ediyor. Yönetmenliğini Martin Wilson’ın yaptığı belgeselin çekim ekibinde Peter Findley, Paul Williams, Giancarlo Dellapina, Victoria Gregory, Belkıs Turan, Zeynep Santıroğlu, İsmail Çağlar, Clara Duncan, Georgina Leslie, Serdar Yılmaz ve Max Williams yer alıyor. “Kayıp Dünyalar Hititler” adlı dramatik belgeselde Çorum’dan amatör tiyatrolarda görev alan 5 oyuncu da rol alıyor. Belgeselde dramatik unsurların yer aldığı bölümlerin çekimine ise 27 Nisan’da başlanacak.

Yaklaşık 1 saat olarak düşünülen ve BBC ile National Geoprapich kanallarında yayınlanacak olan belgeselin Boğazkale çekimlerinde ilk olarak Boğazkale Kazı Başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner’in çekimleri yapıldı. Daha sonra Hattuşa ören yerinde çekim yapan ekip, 30 Nisan’da Boğazkale’den ayrılacak.

“Kayıp Dünyalar Hititler” adlı belgeselde prodüksiyon menajeri olarak görev alan Zeynep Santıroğlu, çekimler için gerekli desteği veren Çorum Valisi Hüseyin Poroy ve Belediye Başkanı Turan Atlamaz’a teşekkür etti. Belgeselin ön hazırlıkları ile ilgili olarak Çorum’a geldiklerinde Vali Hüseyin Poroy ve Belediye Başkanı Turan Atlamaz’ın yakın ilgi ve desteğini gördüklerini ifade eden Zeynep Santıroğlu, çekimler sırasında karşılaşılan sorunların çözümünde bu desteğin büyük faydasını gördüklerini söyledi.