Kayıp uçağın bilgileri kasten mi gizleniyor?

İbrahim, hükümetin kayıp uçakla ilgili bilgileri kasten gizlediğini iddia etti.

İbrahim ülkenin sahip olduğu ileri radar sisteminin, kayıp uçak yönünü değiştirip Malezya üzerinden geçtiğinde bu fark edebilecek kapasitede olduğunu ifade etti.

Kayıp uçağın pilotunu tanıdığını açıklayan İbrahim, “ulusun bütünlüğünün tehlikede” olmasından ötürü hükümet tarafından yürütülen operasyonun uluslararası bir komiteye devredilmesi gerektiğini söyledi.

Telegraph gazetesine röportaj veren İbrahim, 239 yolcusuyla kayıp olan uçağa ne olduğu bilmecesi konusunda yetkililerin suç ortağı olduğuna dair bir ihtimalin bulunduğunu belirtiyor.
İbrahim, 1994 yılında Güney Çin Denizi yakınında kurulan ve Malezya’nın ana karası ile doğu ve batı sahillerini kapsayan dünyadaki en gelişmiş radar sistemlerinden birinin kurulduğu sırada ekonomi bakanlığı görevinde olduğunu belirtti.

Uçağın yön değiştirdiğinde radarda görülmemiş olması “sadece kabul edilemez değil imkansız, mantıklı değil” diyen İbrahim, Boeing 777 tipi uçağın doğu sahilinden batıya en az dört eyalet geçtiği sırada tespit edilmesi gerekirdi diye ekledi.

Enver İbrahim, Malezya Hava Kuvvetleri’nin sessiz kalmasının çok şaşırtıcı olduğunu söylerken, “ABD ve İngiltere kadar ileri düzeyde olmasa da sınırlarımızı koruyabilecek kapasitedeyiz. Radar operatörlerinin uçağın hareketini gözlemleyememiş olması “oldukça şaşırtıcı” diye ekledi.

Uçağa ait kara kutunun baterisi tamamen bitmeden yani Pazartesi gününden önce bulunmasını umut ettiğini söyleyen İbrahim hükümetin açıkladığından çok daha fazlasını bildiğini ifade etti.