Kayıp uçak için yeni bir iddia gündeme geldi

Kayıp uçaktan yollanan fotoğraf ve 'kaçırıldık' mesajının koordinatı ABD üssünü gösteriyor.

Malezya'dan Çin'e gitmek üzere 8 Mart'ta havalandıktan kısa bir süre sonra içindeki 239 kişi ile kaybolan MH370 sayılı Malezya uçağının enkazını arama çalışmaları devam ediyor.

Hint Okyanusu'nda 254 bin kilometre karelik alanda yürütülen arama operasyonlarında hâlâ somut bir gelişme sağlanamazken, bölgedeki uçakların güvenliği için Avustralya bir hava kontrol merkezi oluşturdu.

Havacılık tarihinin en gizemli olayları arasına şimdiden adını yazdıran uçağın, aslında kaybolmadığı ve kaçırıldığını savunan komplo teorisyenleri bu tezlerini kuvvetlendirecek yeni detaylara ulaştıklarını duyurdu.

Bu gruba göre uçak, Maldivler yakınlarındaki Diego Garcia isimli adadaki ABD üssüne götürüldü.

FOTOĞRAF VE SESLİ NOT

Malezya uçağında bulunan ve IBM mühendisi olduğunu belirten Philip Wood isimli yolcunun internete yüklediği fotoğraf kanıt olarak gösteriliyor.

Wood kapkaranlık fotoğrafa sesli not olarak da, "Uçağım kimliğini bilmediğim askerler tarafından kaçırıldıktan sonra gözlerim bağlı şekilde rehin alındım. IBM'de çalışıyorum. Kaçırılma esnasında telefonu popoma saklamayı başardım. Diğer yolculardan farklı bir yerde, bir hücrede tutuluyorum. Adım Philip Wood. Sanırım bana uyuşturucu verdikleri için düzgün düşünemiyorum" dedi.

Wood'un geçtiği fotoğraftaki Exif bilgilerindeki koordinatları Google Map üzerinde araştıran komplo teori sitesi "jimstonefreelance. com"a göre fotoğraf gerçekten Diego Garcia sınırları içinde çekildi. Sitedeki haberde uçaktaki yolcu listesinde Philip isminin olduğuna dikkat çekildi.

Haberde, IBM mühendisinin gözünü bağlayanların ABD askerleri olduğu belirtildi. ABD ordusunun tutukladıklarının başına çuval geçirdiğini ve bu sırada rehinelerin ellerini çözdüklerinin altı çizildi.

Dolayısıyla söz konusu kişi boşta kalan elleri ile fotoğrafı çekip sesli mesaj göndermeyi başardı.

ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR

Ancak oda karanlıktı ve gözleri bağlı olduğu için sadece koordinatları göndermek için rastgele fotoğraf çekebildi.

Söz konusu fotoğraftaki koordinatların Diego Garcia sınırları içinde olması da karanlık fotoğrafı internete herhangi bir kişinin yüklemediğinin göstergesi.

Komplo teorisyenlerine göre ayrıca Malezya hükümetinin 8 Mart'tan bu yana çelişkili açıklamaları da uçağın aslında kaçırıldığı tezini güçlendiriyor.

Malezya hükümetinin son olarak uçağın pilotlarının son sözleri hakkındaki açıklamalarının da çelişkili olduğu ortaya çıktı.

Sivil Havacılık Departmanı tarafından dün yapılan bir açıklamaya göre Malezya uçağından gelen son mesajın sanıldığı gibi "Pekala iyi geceler" olmadığı "İyi geceler Malezya üç sıfır yedi" olduğu duyuruldu.

Uzmanlar her ne kadar bu iki mesaj arasında da teknik olarak bir fark olmadığını söylese de komplo teorisyenleri aynı fikirde değil.