Kayıt dışı ‘cep’e 71 Milyon YTL!

Cep telefonu kayıt dışı çıkan vatandaşların ödemek zorunda kaldığı 5’er YTL, 70.9 Milyon YTL’lik bir gelire dönüştü.

17.8 milyon ’cep’e kayıt

Aldığı cep telefonunu kayıt ettirmek için saatlerce kuyrukta bekleyip üstüne üstlük cebinden bir de 5 YTL ödeyen vatandaşlardan, tamı tamına 70.9 Milyon YTL toplandı. 17.8 milyon telefonun kayıt altına alındığını açıklayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Temmuz 2005’te yasal düzenleme yapıldığını, tespit edilen telefonların 13 Aralık 2005’e kadar kayıt altına alındığını bildirdi.

119 BİN 600’Ü FATURALI

YILDIRIM, 17 milyon 744 bin 248’i faturasız, 119 bin 600’ü faturalı olmak üzere toplam 17 milyon 863 bin 848 cep telefonunun kayıt altına alındığını, söz konusu telefonların kayıt altına alınması için telefon sahiplerinden 70 Milyon 976 Bin 992 YTL tahsil edildiğini açıkladı. Yıldırım, faturalarla ithal edilen telefonların seri numaralarının 1994’ten beri Telekomünikasyon’a bildirildiğini belirtti.

12 MİLYON CEP KAYIT DIŞI

BU tarihten itibaren yasal olarak ithal edilmiş cep telefonlarının kayıtlarının Telekomünikasyon bünyesinde tutulduğunu bildiren Yıldırım, ”Telekomünikasyon Kurumu’nun kayıtları ile GSM işletmecilerinden hizmet alan abonelerin cihazlarının IMEI numaraları karşılaştırılarak, yaklaşık 12 milyon ithal cep telefonunun kayıt dışı olduğu tespit edilmiştir” diye konuştu.

’HAKSIZ REKABET VARDI’

”YASAL olarak ithalat işlemini gerçekleştiren firmalar, gümrük işlemlerine tabi tutulmaksızın yasa dışı yollardan ülkemize cep telefonu getirilerek, faturasız piyasaya sürülmesinden dolayı haksız rekabete uğramaktaydı” diyen Yıldırım, telefonu kaçak olup da, fatura beyan eden vatandaşlardan işlemler sırasında kayıt parası alınmadığını hatırlattı. Yıldırım, toplanan bu paraların nasıl değerlendirileceği konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.