‘Kayıtdışı iş yapanları ihbar edin’

Başbakan Erdoğan İTO'nun 125. yıl kutlamasında "Arkadaş, dost demeyin kayıtdışı olan bir işlem varsa mutlaka bize ihbar edin. Bu vatani borçtur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası’nın 125’inci yıl kutlamalarında iş dünyasından kayıtdışı faaliyet gösterenleri ihbar etmelerini istedi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan, “Yanınızdaki veya yakınınızdaki bir firma, eşinize dostunuza aitse, yolsuzluk veya kayıtdışı bir iş yapıyorsa gücenir diye çekinmeyin, mutlaka bize ihbar edin. Bu bir vatani borçtur. Aksi takdirde kayıtdışının önüne geçmemiz mümkün değil. Çünkü bizim bazı ülkeler gibi petrolümüz yok, tek gelir kaynağımız vergiler. Bazı vergi kalemlerinde indirimlerle sürümden kazanmayı planlamıştık. Maalesef, bu noktada hayal kırıklığına uğradık. Özellikle İstanbul esnafına sesleniyorum. Gelin vergilerinizi usulüne göre ödeyin. Çünkü sizinle bu dayanışmayı yapamazsak. Vergi gelirlerindeki hedefi tutturmamız imkânsız” diye konuştu.

MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ YOK
İktidara geldiklerinde sokağın, çarşının nabzını tutacaklarını söylediklerini belirten Erdoğan, “Görevde olduğumuz süre içinde bütün meslek örgütleri ile esnafımızla sürekli iç içe olduk. OSTİM, Mahmutpaşa ve Tahtakale’nin yolunu bile bilmeyenlerin ekonomiden bahsetmesi, ekonomiye yön vermesi mümkün değildir. Bunun acı örneklerini bizden önceki iktidarlar döneminde gördük. Bugün bakın ekonomide nereden nereye geldik. Biz Ankara’da fildişi kulelerden makro ekonominin rakamlarıyla ahkâm kesmedik. Buna rağmen enflasyonda elde ettiğimiz başarıyı karalamak isteyenler var. Bunu bir örnekle anlatmak istiyorum. 2003 yılında 1 kilo ekmek 1 milyon 11 lira, 2004 yılında 1 milyon 117 bin liraydı. Artış sadece yüzde 5 oldu. 2005 ve 2006 yıllarında da artış yüzde 5- 6 civarında kalmıştır. Hatta bazı beyaz eşyalarda rakamlar bırakın artmayı gerilemiştir. Enflasyonda 2007 hedefimiz yüzde 4’ün biraz üzerinde olacaktır. 2007’nin seçim yılı olması sebebi ile de bu hedefimizden bir sapma olmayacaktır. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz. Eski dönemlerde olduğu gibi kimse boşuna seçim ekonomisi gibi bir hülyaya kapılmasın” dedi.