Kaymaz davasi ileri bir tarihe ertelendi

ESKISEHIR - Mardin'in Kiziltepe ilçesinde baba-ogulun öldürülmesiyle ilgili açilan ve kamuoyunda 'Kaymaz Davasi' olarak bilinen davanin görülmesine Eskisehir'de devam edildi.

Kiziltepe’de, güvenlik güçlerinin ‘dur ihtarina’ uymadiklari için 21 Kasim 2004’te öldürülen Ugur Kaymaz ile babasi Ahmet Kaymaz ile ilgili davanin durusmasi Eskisehir Agir Ceza Mahkemesi’nde yapildi. Eskisehir’de 20 Temmuz 2005 tarihinde yapilan ilk durusmada çikan olaylar nedeniyle polis bu kez siki güvenlik önlemleri aldi. Durusmayi takip etmek üzere gelenler, tek tek arandiktan sonra salona alindi.

Durusmaya sanik polisler M. K., Y .A., S. A. T. ve S. A.’in yani sira Ahmet Kaymaz’in kardesleri Murat ve Resit Kaymaz, yaklasik 30 civarinda tanik ve sanik avukati katildi. IHD Genel Baskani ve Eskisehir Baro Baskani Oguz Sezer Arslan gözlemci sifatiyla mahkemede bulundu. Bu arada Ingiltere’den avukat Catriona Vine durusmayi basindan sonuna kadar takip etti.

Durusmanin basinda psikolojik baski altinda olduklarini ileri süren baba -ogul Kaymazlarin avukati Tahir Elçi, yanindaki avukatlarla birlikte durusma salonunu terk etti. Daha sonra durusmaya devam edildi.

Sanik polislerin avukati ile durusmaya gönüllü olarak katilan bazi avukatlarin dinlenmesinin ardindan mahkeme baskani, durusmaya gelmeyen sahitlerin dinlenmesi ve kesik evraklarin tamamlanmasi amaciyla davayi 19 Aralik 2005 tarihine erteledi.

Durusmadan sonra konusan IHD Genel Baskani Yusuf Alatas, müdahil avukatlar ve magdur yakinlarinin can güvenliginin saglanmadigini iddia etti. Sanik polislerin avukati Veysel Güler ise güvenlikle ilgili hiçbir sorunun bulunmadigini, tanik avukatlarin olayi uluslararasi platforma tasimak için bahane aradiklarini söyledi. Güler, davanin Ugur Kaymaz ve babasi Ahmet Kaymaz’in davasi olmaktan çiktigini ve PKK terör örgütünün propaganda araci haline geldigini savundu.

Öte yandan davayi takip etmek üzere disaridan gelen bazi gruplar sehre sokulmazken, durusma öncesi PKK yanlisi oldugu belirtilen ve polisle çatisan 15 kisilik bir grup göz altina alindi.

21 Kasim 2004 günü saat aksam saatlerinde Mardin’in Kiziltepe ilçesi Turgut Özal Mahallesi’nde meydana gelen olayda Ahmet Kaymaz (30) ve 12 yasindaki oglu Ugur Kaymaz, güvenlik güçlerine açtiklari ates üzerine çikan çatismada öldürülmüstü. Bunun üzerine Kaymaz’in ailesi polisler aleyhine dava açmisti. Ilk durusmasi Mardin’de yapilan dava, güvenlik gerekçesiyle Eskisehir’e alinmisti. Eskisehir’de 20 Temmuz 2005 tarihinde yapilan ilk durusmada olaylar çikmis, PKK yanlisi oldugu gerekçesiyle suçsuz bir vatandas Ülkücü grup tarafindan dövülmüstü.