‘Kaymaz Davası’ sakin geçti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, 21 Kasım 2004'te Ahmet Kaymaz (30) ve Uğur Kaymaz'ın (12) öldürülmesiyle ilgili olarak 4 polisin yargılandığı davaya bugün Eskişehir'de devam edildi.

İlk duruşmaları olaylı geçen davanın son duruşmasında beklenenin aksine sağduyu galip geldi. Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirildiği 16 Şubat 1999 tarihinin yıldönümü olan haftaya denk geldiği için muhtemel bir gerginlik nedeniyle önceki duruşmalardan farklı olarak Bursa, Afyon, Kütahya gibi illerden yaklaşık 2 bin polis çağrıldı.

Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı davada mahkeme dışında herhangi bir olay yaşanmazken, yaklaşık 4 saate yakın süren duruşma müdahil avukatların sözlü sataşmaları dışında sakin geçti. Müdahil avukatların iddia ve taleplerini sırayla ilettiği duruşma, bazı evrakların tamamlanması için 10 Mayıs 2006 tarihine ertelendi. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava öncesi valilik muhtemel olayların önüne geçmek amacıyla her türlü toplantı, yürüyüş ve açıklamayı yasaklamıştı.

Duruşmaya, tutuksuz yargılanan polis memurları Mehmet Karaca, Yaşafettin Açıkgöz ve Salih Ayaz ile ölen Ahmet Kaymaz’ın kardeşleri Murat ve Reşat Kaymaz katıldı.

Sanıklardan Seydi Ahmet Döngel ise bu davada hazır bulunmadı.