Kaynak yetersizligi el sanatlarini yok ediyor

ORDU - Anadolu'nun binlerce yillik tarihinden gelen çesitli uygarliklarin mirasi ve kendi öz degerlerinin birlesmesiyle ortaya çikan Türk el sanatlari, kaynak yetersizliginden yol olmak üzere.

Geleneksel Türk el sanatlari içinde halicilik, kilimcilik, kumas dokumaciligi, yazmacilik, çinicilik, seramik-çömlek yapimciligi, islemecilik, oya yapimciligi, deri isçiligi, müzik aletleri yapimciligi, tas isçiligi, bakircilik, sepetçilik, semercilik, maden isçiligi, keçe yapimciligi, örmecilik, agaç isçiligi sayilabilir. Toplumun duygularini, sanatsal begenilerini ve kültürel özelliklerini yansitan bu el sanatlari, ayni zamanda tarih boyunca insanlara geçim kaynagi olmus. Bugün ise zamanin getirdigi teknolojik degisimler insanlarin el sanatlarina olan tutkusunu unutturmus durumda. Basta Kültür ve Turizm Bakanligi olmak üzere çesitli kuruluslar el sanatlarina kismen destek olsada bu destek tanitim asamasindan ileriye gitmiyor. Yetkililer ise el sanatlarinin tekrar canlandirilmasi halinde binlerce insana istihdam saglayacagi görüsünde birlesiyor.

Kastamonu, Konya, Elazig, Bitlis, Gaziantep, Izmir, Ankara, Bolu, Kahramanmaras, Aydin, Içel, Tokat, Kütahya’da tarih boyunca geçim kaynagi olmus dokumacilik, bugün sadece çeyiz sandiklarinda varligiini korumaya çalisiyor. Agaç ve ahsap islemeciligine yüzyillarca ev sahipligi yapmis Zonguldak, Bursa, Istanbul-Beykoz, Ordu gibi illerde bu sanat sayili ustalarin elinde. Günümüzde fonksiyonunu henüz kaybetmeyen findik dalindan ögütülerek yapilan sepetçilik ise tasimacilik alaninda ayakta durmaya çabaliyor.

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günay, el sanatlarinda tanitim boyutunda çalismalar yaptiklarini ifade etti. Türk el sanatlarinin yeniden deger kazanmasi için buna yönelik özel pazarlar, fuarlar olusturulmasi gerektigini ifade eden Muzaffer Günay, finansman destegine ihtiyaçlari oldugunu kaydetti. Belediyelerin, odalarin, özel idarelerin turizmde öncü olmasi gerektigini anlatan Günay, “Günümüzde bu islerle ugrasan kaç usta kaldi. Bunlarin çogaltilmasi lazim. Ekonomik destek verilmedigi için ustalar çirak yetistiremiyor. Ve tarih boyunca kültürümüzün simgeleri haline gelen sanatlar yok oluyor.” diye konustu.

Geçimini agaç isçiligi yaparak saglayan Kahramanmarasli Murat Kisi, el sanatlarinin kendisinde tutku oldugunu söyledi. Yillarca baska islerde çalissa da agaç isçiligine her seferinde geri döndügünü ifade eden Kisi, bu sanata çok küçük yaslarda basladigini dile getirdi. 33 yasindaki Murat Kisi, “Ben özellikle sekil verilmis tahtalar üzerine yazi yazma isiyle ugrasiyorum. Bunu bana bir ustam ögretti. Ayrica liseyi de kendi istegimle Endüstri Meslek Lisesi’nin yapi dekorasyon bölümünde okudum. Burada kendimi çok güzel bir sekilde gelistirdim. Ekonomik sartlar nedeniyle baska islerde zaman zaman çalistim. Ama hiç bir is beni bu meslegimden ayiramadi.”