“Kayseri’nin 10 yıl sonra istihdamı 300 bin ihracatı 7 milyar dolar olmalı”

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri'nin, Türkiye'nin önemli ticaret ve sanayi şehri olduğunu ifade ederek, bundan sonraki süreçte önemli mesafeler kat etmesi gerektiğini belirtti.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri’nin, Türkiye’nin önemli ticaret ve sanayi şehri olduğunu ifade ederek, bundan sonraki süreçte önemli mesafeler kat etmesi gerektiğini belirtti. Hiçyılmaz, Türkiye’nin 2023 vizyonunda Kayseri’nin de yerini alması gerektiğine işaret ederek, “10 yıl sonrası için Kayseri’nin hangi noktada olması sorulsa, istihdamın 300 bine, ihracatçı sayısı bin 500’e, ihracatı da 7 milyar dolara ulaşmasını arzu ederim.” dedi.

Kayseri Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde, Kayseri’deki oda ve borsa yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla, ‘Odalar Ortak Yönetim Kurulu’ toplantısı düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Anadolu’da ticaretin Osmanlı dönemine kadar hareketli ve zengin olduğunu hatırlattı. Ticaret denince ilk akla gelen Kayseri’nin de sanayi ile tanışmasının Cumhuriyetle başladığını anlatan Hiçyılmaz, “Kayseri’de 1930’lu yıllarda uçak ve bez fabrikaları kurulduğu ve demir yolu inşa edildiğini görüyoruz. Özel sektörün imalat sanayinde boy göstermesi 1950’ler de başlar. 1980’e kadar gelişme yavaş olmuştur. 80’den sonda Türkiye’nin dışa açılmasıyla birlikte Kayseri’de sanayi ve ticaret daha hızlı gelişmeye başlamıştır. Kayseri 1 milyon 300 bin nüfusu ile 17 milyar dolar geliri ile ve kişi başı 11-13 bin dolarlık milli geliri ile 1.6 milyar dolar ihracat yapan, dış ticaret hacmi 35 milyar dolar olan bir şehir haline gelmiştir.” dedi.

Kayseri’de nüfusun yüzde 85’inin şehirde yaşadığını anlatan Hiçyılmaz, şu bilgileri verdi: “Kayserililerin muhafazakar olduğunu, ancak her türlü yeniliğe açık olduğun biliyoruz. Kayseri’de bir söz var. Çıkan ne ise yakışan odur. Her çıkan yeniliğe açık bir toplumumuz. Kayseri’nin diğer şehirlere göre daha da öne çıkması, işadamlarının Türkiye’nin her yerinde sanayi ve ticari yatırımlar yapıyor olması. Kayseri ile ilişkilerini kesmemelerine bağlıdır. Kayseri dışına çıkmış, yatırım yapanların şehirle bağlantılarını hayır ve yatırım düzeyindeki yatırımlarıyla ortadır.”

“KAYSERİ GELİŞMEK İÇİN DAHA İLERİ TEKNOLOJEYE YATIRIM YAPMALI”

KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri’de zaman içinde ihracat yapan firmaların arttığını anımsatarak, “Kayseri’de ortalama firma ölçeği büyüdü. Rekabet ile baş edebilmek için ürün ve pazar çeşitlendirmesi, teknolojik yatırım yapıldığını ve yeni ürün için çalışma yaptıklarını biliyoruz. Tarımı, sanayisi ve hizmet sektörü ile Kayseri, işler iyi giderse belli bir süre sonra kişi başına gelir seviyesini 15 bin dolara çıkartacak gibi. Bu çok zor değil. 15 bin daha yukarı çıkartabilmek için yeni teknolojiler ve politikalar geliştirmek gerekiyor. Kayseri’nin daha iyi düzeye getirilmesi için orta düzey teknolojiden, orta düzeyden daha yukarı, daha da ileri bir teknoloji uygulaması gerekiyor.” dedi.

“TAŞIMACILIKTA HIZLI TREN ÖNEMLİ”

Kayseri’nin ulaşılabilirliğinin artırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Mahmut Hiçyılmaz, “Kayseri’nin ulaşımda, 4 bir yanı ile hızlı tren, otoyollarla taşımacılık yapılmalıdır. Bölünmüş yolların otoyol düzeyine çıkartılması gerekir. Havaalanı uluslararası hava limanı olması ve genişletilmesi gerekir. Teknolojiye sermaye ile sahip olunabilir. Sermaye ülkemizde kıttır. Bu durumda Kayseri yabancı sermayeyi davet ederek yada yurt dışında yabancı sermaye ile yatırım yaparak sermaye sorununu aşmalıdır. Kayseri’nin diğer bir alanı da hizmetlerle ilgilidir. Kentte bir noktada hizmetler sektörü gelişiyor. Kayseri hizmetler sektörü gelişeceği önemli alanlar vardır. Sağlık, turizm ve eğitim alanın da çok ciddi potansiyel vardır ve önemli gelir elde edebilir.” diye konuştu.

“REKABET İÇİN BİLGİ DÜZEYİ ARTIRILMALI”

İşveren, işçi ve diğer kesimlerin eğitim düzeyinin artırılması gerektiğine işaret eden Mahmut Hiçyılmaz, bilgi düzeyi arttıkça firmaların yönetim kalitesi ve üretim kapasitesi artacağını, rekabet gücünün üst seviyeyle çıkacağına dile getirdi. Hıçyılmaz, “Yerel yönetimlerin şehirdeki yaşam kalitesini yükseltmesiyle Kayseri ekonomisi büyüyecektir. Yaşam kalitesi arttıkça bilgi ve zenginlik Kayseri dışına gitmeyecek. Aksine Kayseri’ye akış dışardan olacaktır.” dedi. Mahmut Hiçyılmaz, Türkiye’nin 2023 hedefi olduğunu aktararak, Kayseri’nin nerede yer almışıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “2023 yılı Kayseri’sinde istihdam 300 bine ulaşmalıdır. İhracatçı sayısı bin -500 olmalıdır. İhracatımız 7 milyar doları aşmalı ve kişi başına gelirin 20-25 bin dolar olması şarttır.”

“ŞEHRİMİZ İÇİN ORTAK AKIL ARAMALIYIZ”

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, ortak yönetim kurulu toplantısının Kayseri için hayırlı olacağını anlatarak, şunları söyledi:”Şehrimiz için ortak akıl aramalıyız. Birlik ve beraberlik içinde ticaret, sanayi odaları ve borsa ile gerçekleştirilecektir. Yeni dönemde yeni seçilen meclis ve yönetim kurulu ile farklı çalışmalar yapılmalıdır. Ortak hedefimiz kayserimizi ticari sanayi ve hizmet sektöründe nasıl geliştirebiliriz. Bizim en önemli görevimiz şehrimizde yaşayan insanlarımızın herkesin önünü açmak ve destek vermektir. Bizim üyelerimize katkı sağlamak zorundayız ve onların önündeki engellerin kaldırılmasında var gücümüz ile girişimlerde bulunmalıyız.”