Kayseri projelerle alışverişte merkez olacak

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, belediyeler olarak prestij projeler üreterek Kayseri'yi alışveriş ve ticarette cazibe merkezi yapmak istediklerini söyledi.

Başkan Özhaseki, önce Kayseri’nin gelişme sürecinde ufkunu açmaya yönelik çalışmalarda esas alınacak sektöre açıklık getirileceğini, ardından da programlanan projelerin tek tek hayata geçirileceğini anlatarak, “2005 yılında Kayseri için hayati önem taşıyan birçok projenin temelini attık. Önümüzdeki yıllarda tamamlanacak bu dev yatırımlarla Kayseri geleceğine ümitle bakacak” dedi.
Yerel Yönetimler Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle 250 kilometrekare alan kent sınırlarının 2 bin 100 kilometrekareye çıktığını hatırlatan Mehmet Özhaseki, şehrin değişik kesimlerinde çağdaş ticaret ve iş merkezleri kuracaklarını, şehrin içinde kalan Devlet Demir Yolları (DDY) istasyonunun şehir dışına çıkarılacağını, Ankara girişinde Avrupa standartlarında stadyum yaptırarak Erciyes eteklerinde Türkiye’nin en büyük ‘kent ormanı’ geliştireceklerini kaydetti. Bugüne kadar hiç taviz vermeden şehir planlamasına büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan Özhaseki, değişik ölçeklerde ve büyüyen şehir sınırlarını da içine alacak şekilde planlama çalışması başlattıklarını ifade ederek, “İhalesi yapılan planlar Haziran ayında tamamlanmış olacak. Söz konusu planın şehrin geleceğine yön verecek, ufkunu açacak bir planlama olması için hassas davranıyoruz. Daha doğrusu şehrin yüz yıllık bir geleceğini şimdiden planlıyoruz” diye konuştu.

Özhaseki, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Bunun yanı sıra ulaşım master planının da ihalesi yapıldı. Yapım çalışmaları devam eden raylı sistem gibi, altgeçitler gibi mevcut yatırımlar; ulaşım master planı ile örtüşen planlar. Erciyes Kış Sporları Merkezi’nin planlanması konusunda da önemli adımlar atıldı. Bu konuda 25 ayrı ülkede dağ planlaması yapmış bir Avusturya şirketiyle çalışıyoruz. Belki ilk bakışta makro proje görüntüsü veren bir proje olacak ama sonunda Erciyes Dağı her yönüyle insanları buraya çeken bir turizm merkezi haline gelecek.”

Hazırlanan planlarla Kayseri’nin sanayi ağırlıklı bir şehir mi yoksa turizm veya tarım yönü ağır basan bir şehir mi olduğu açıklık kazanmasını istediklerini belirten Özhaseki, “Çalışmalarımızı, açıklık kazanacak bu sektörlerin durumuna göre yapacak, projelerimizi buna göre üreterek hayata geçireceğiz. Bunu şehir plancıları somut olarak ortaya koyacak. Kayseri düzgün ve planlı kalkınmış, değişimi yaşayan bir şehir olacak” şeklinde konuştu.

7 İLİN ORTASINDA BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki, Kayseri’yi ciddi bir alışveriş ve ticarette cazibe merkezi yapmak istediklerini vurguladı. ‘Planlaması yapılan projelerin hayata geçirilmesiyle Kayseri’nin Orta Anadolu’nun cazibe merkezi olacağını belirten Özhaseki, şunları anlattı: “7 ilin ortasında, alışveriş ve cazibe merkezi olunca Kayseri daha da kıymetlenecek. Bu projelerle Kayseri’nin sülieti ortaya çıkacak. Yeri geldiğinde bu projeler tartışmaya açılacak. Halkın, sivil toplum örgütlerinin, kuruluşların görüşleri alınarak, mevcut terminalin ya da stadyumun yerinde prestij projeleri yükselecek.”

ELEKTRİK ENERJİSİNDE 15 YENİ KURUŞ İNDİRİM

Aynı zamanda Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Özhaseki, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalara ucuz enerji verileceğini açıkladı.

Hem sanayicileri rahatlatmak hem de haksız rekabeti ortadan kaldırmak amacıyla OSB’ye verilen enerjide indirim kararı aldıklarını dile getiren Başkan Mehmet Özhaseki, “OSB’ye verilen elektrikte yeni bir ayarlama yaparak, fiyatların geriye çekilmesini kararlaştırdık. Diğer illerdeki fabrikalar teşvik sayesinde ucuz enerji, ucuz arsa sahibi oluyorlar. Biz şirket olarak, aradaki bu haksız rekabeti ortadan kaldırmak ve az da olsa iş adamlarımıza destek vermek amacıyla elektriğin kilowatsaatinde 15 yeni kuruş indirim yaparak 95 yeni kuruşa çektik” dedi. Özhaseki, Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi’nin lisans sözleşmesi ile ilgili olarak, “Sözleşme şu anda Enerji Bakanı’nın önünde imzada. Yakında bu sorunu da aşacak ve diğer şehirlerdeki özelleştirmelere girip, oralarla da ortak olabileceğiz. Bu konuda şunu da belirtmek isterim ki, Türkiye’de en hazırlıklı olan ve planlamasını yapmış tek şirket biziz” açıklamasında bulundu.