Kayseri Vakif Üniversitesi’nin yapimina baslaniyor

KAYSERI - Kayseri'de ikinci üniversite olarak faaliyete geçmesi beklenen ve yogun çaba harcanan Vakif Üniversitesi'nin yapimina baslaniyor.

Arsa sorunu uzun süren ugraslar sonucu asilan ve Vakiflar Idaresi’nce onay verilen üniversite, Kayseri Yüksek Ögrenim ve Yardim Vakfi’nin öncülügünde kurulacak. Teknoloji agirlikli egitimin ön planda tutularak, 3 ya da 5 fakülteli olacak sekilde projelendirilmesi öngörülen üniversitenin gerekli altyapinin tamamlanmasindan sonra YÖK basvurusu yapilacak.

Kayseri Yüksek Ögrenim ve Yardim Vakfi Yönetim Kurulu Baskani Mustafa Nevzat Özhamurkar, vakif olarak ‘yorucu ve zahmetli’ buna karsin ‘onurlu’ bir hizmet üstlenmis olmanin sevincini yasadiklarini kaydetti.

Dünya ile rekabet ortaminin arttigi bir sirada, egitimin öneminin çok daha fazla hissedilemeye basladigini anlatan Özhamurkar, Kayseri Vakif Üniversitesi’nin özellikle Anadolu sanayicisinin kalifiye teknik eleman gereksinimine cevap verecek niteliklere sahip örnek bir egitim ve ögretim kurumu olmasini arzu ettiklerini belirtti.

‘Kayseri Vakif Üniversitesi ilk asamada 280 bin metrekarelik alan üzerinde olusacak sekilde planlaniyor’ diyen Özhamurkar, “Kampus alani ileride ihtiyaca göre büyüyerek 2.5 milyon metrekareye ulasabilecek. Söz konusu alan üzerinde etüt çalismalari yapiyoruz. Saglikli bir altyapi için “mimarlar grubu” olusturuldu. Master plani hazirlaniyor. Gerekli altyapinin tamamlanmasindan sonra YÖK basvurusu yapilacak. Vakfimiz bugüne kadar verdigi hizmetlerle varligini kanitlamis bir kurulus. Binlerce ögrenciye yüksek ögrenim yapma imkani sagladik. Üniversite kurma isinde de basarili olacagimiza inaniyorum. Öncelikli hedefimiz; endüstri mühendisi ve kalifiye teknik eleman yetistirecek, teknoloji egitimi agirlikli bir üniversite kurmak ve bu üniversiteyi kisa zamanda hayata geçirmek” dedi.