Kayseri’de kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor

Kayseri'de gece saatlerinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı nedeniyle Türk hava yolları ve Onur Air Hava yollarının sabah saatlerindeki İstanbul-Kayseri seferi iptal etti.

Kayseri bağlantılı karayollarında küçük araçların zincir takmadan yola çıkmalarına müsaade edilmiyor. Şehir merkezinde yol açma ve tuzlama çalışmaları devam ediyor.
Devlet Hava Meydanları Kayseri yetkililerinden alınan bilgiye göre, kar yağışının devam etmesi, piste kar kürüme çalışmalarının sürdürülmesine karşın yeniden kapanması nedeniyle uçakların iniş yapamadığı bildirildi. Yetkililer, Türk Hava yolları ve Onur Air Hava yollarına ait İstanbul-Kayseri seferini yapacak olan uçakların Kayseri’deki kar yağışı nedeniyle İstanbul’dan havalanmadığını belirttiler.

Kayseri Bölge Trafik Denetleme Müdürlüğü ekiplerine, Kayseri bağlantılı karayollarında sürücüleri uyarıyor. Bölge Trafik yetkilileri, küçük araçların zincir takmadan yola çıkmasına müsaade etmediklerini belirtirken, karayolları ekiplerinin yol açma ve tuzlama çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladılar.

Öte yandan kar yağışı nedeniyle çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı. Develi, Yahyalı, Yeşilhisar ve Pınarbaşı ile Sarız ilçelerine bağlı toplam 124 köy yolu ulaşıma kapalı. Yolların açılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Erciyes Kayak Merkezinde bulunan Beden Terbiyesine ait tesislerin yetkilileri yaptıkları ölçümlerde kar kalınlığının 90 santimetreye ulaştıklarını kaydettiler. Kar yağışının devam etmesi durumunda kar kalınlığının bir metreyi aşabileceği belirtilirken Erciyes Dağı zirvesinde kar kalınlığının en az 2 metreyi bulduğu belirtildi.

Şehir merkezinde ise Büyükşehir, Kocasinan ve Melikgazi Belediyesine bağlı ekipler yol açma ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyorlar. Sabah saatlerinde çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, kaldırımlarda insan gücü ile kar kürüme çalışması yaparken yollarda iş makineleri kullanılarak çalışmalar sürdürülüyor. Kar yağışının akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.