Kayseri’de lodosun yıktığı çınar 1 ay kaldırılamadı

Lodos, 600 yıllık çınarı yıktı, yıkılan çınar kurul kararı olmadan bir ay kaldırılamadı

Melikgazi ilçesine bağlı Hisarcık beldesinde, Orhan Balaban’ın evinin bahçesindeki 600 yıllık çınar ağacı, 1 ay önce şiddetli lodos nedeniyle devrildi.

Çevredeki elektrik tellerine, bahçe duvarlarına ve Balaban’ın evinin bir bölümüne zarar veren çınar ağacı, ”tescilli taşınmaz kültür varlığı” konumunda olması nedeniyle yerinden kaldırılamadı.

KURUL KARARIYLA…

Hisarcık Belediye Başkanı Ali Veral, yaptığı açıklamada, çınar ağacını yerinden kaldırabilmek için bir süre Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kararını beklemek zorunda kaldıklarını belirtti.

Çınar ağacının yıkılmasının ardından, durumu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğüne bildirdiklerini anımsatan Veral, şunları söyledi:

”Ağacın kaldırılmasına ancak kurulun karar verebileceği söylendi. Biz de kurulun toplanmasını beklemek zorunda kaldık. Çevre için tehlike arz eden ağacın kaldırılması konusunu, uzun uğraşlar sonucu kurulun ek gündem maddesine aldırdık. Kurulun kararı doğrultusunda, çevreye zarar vermemek için iskele kurarak ağacın gövdesini ve dallarını motorlu testerelerle keserek yerinden kaldırdık”

Veral, Balaban’ın isteği doğrultusunda, ağacın parçalarını beldedeki yoksul kişilere dağıtacaklarını ifade etti.