Kayseri’de piyasaya sahte para çetesi!

Kayseri'de, İstanbul merkezli olduğu belirtilen kalpazan çetesinin 4'ü kadın 10 üyesi, piyasaya sahte para sürdükleri iddiasıyla yakalandı.

İstanbul’daki kalpazanlık çetesinin Kayseri ayağını oluşturdukları belirlenen 4’ü kadın 10 kişiyi takibe alan emniyet güçleri, bu kişilerin, her gün farklı bir araç kiralayarak kenar mahallelerdeki semt pazarları ve bakkallardan alışveriş yaptığını tespit etti.

Dikkat çekmemek için aile görüntüsü vererek sahte paraları piyasaya sürdükleri iddia edilen Y.B. 34 , S.Ç. 27 , Z.T. 28 , F.E. 31 adlı kadınlarla, H.A. 45 , A.Ş. 28 , İ.D. 36 , E.D. 24 , F.T. 27 ve M.T. 20 adlı kişiler düzenlenen operasyonla yakalandı. Yakalanan kişilerin üzerlerinde ve kullandıkları araçlarda yapılan aramada, 27 adet 50 YTL ile 21 adet 20 YTL olmak üzere toplam 48 adet sahte banknot ele geçirildi. Bu kişilerin, piyasaya sürdükleri sahte paralardan elde ettikleri kazançlarla alındığı belirlenen 2 araca da el konuldu. Yetkililer, kalpazanlık çetesiyle ilgili olarak düzenlenen operasyonun İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bildirildiğini ve soruşturmanın sürdürüldüğünü belirtti

Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir operasyonla alakalı yaptığı açıklamada kalpazan çetesinin Kayseri ayağının temizlendiğini bildirdi. Çete lideri F.T. tarafından Kayseri’ye getirilen sahte paraların, kupür değerinin yüzde 50’si karşılığında kendisine bağlı bulunan diğer üyelere verildiğini kaydeden Özdemir, gayret ve çalışmanın az, kazancın fazla olduğu sahte parayla mücadelede önemli bir başarı yakalandığını söyledi.

Yakalanan miktarın az olmasının kimseyi yanıltmaması gerektiğini, bu kişilerin az miktarlarda ama sürekli olarak piyasaya sahte para sürdüğünü kaydeden Özdemir, vatandaşların şüphelendikleri her durumda polise başvurmaları gerektiğini belirtti. Özdemir, halen piyasada sahte para bulunduğunu düşündüklerini vurgulayarak, bu nedenle vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi