Kayseri’de röntgen filmiyle güneş tutulması izlendi

Kayseri'de vatandaşlar bütün işlerini bırakarak güneş tutulmasını izledi.

Mumla islendirilmiş cam, röntgen filmleri ise gözlükten sonra kısa sürede temin edilerek güneş tutulmasını izlenmede kullanıldı.
Mumla islendirilmiş camla güneş tutulmasını izleyen Ali Arslan isimli vatandaş, 1999 yılında ve geçmişte de güneş tutulmasını islendirilmiş camla izlediğini ve gözlerinde herhangi bir problem yaşamadığını ifade ederek, “Yine islendirilmiş camla izledim. Gözlerimin bozulması söz konusu değil” dedi.

Camları islendiren vatandaşlarında güneş tutulmasını izleyerek, camla izlemenin sorun oluşturmadığını anlatırken tam güneş tutulmasında bazı vatandaşlar cep telefonu ile güneşin fotoğrafını çekmek istedi. Tam güneş tutulması sırasında karanlık çökmesiyle birlikte şehrin sokak lambaları yanarken esnaflarda dükkanların ışıklarını yaktılar. İslendirilmiş cam kullanarak güneş tutulmasının fotoğrafını çekmek isteyenlerde dikkat çekti. Bu anı telefonlarıyla fotoğraflayıp kayıt altına almak isteyen vatandaşlar, tam olarak fotoğraf çekememekten yakındılar. Güneş tutulmasının sona ermesiyle şehir ışıkları sönerken hayat normale döndü.