Kayseri’de süneye karşı ağaçlı mücadele

Kayseri'de süneye karşı ağaçlı biyolojik mücadele başlatıldı.

Kayseri Tarım İl Müdürlüğü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın başlattığı süneye karşı biyolojik mücadele projesi çerçevesinde, çiftçilere faydalı böcekleri barındıran 40 bin 800 ağaç dağıttı
Kayseri Tarım İl Müdürlüğü, buğday ekili alanlara zarar veren süneye karşı biyolojik mücadele başlattı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Türkiye çapında desteklediği proje çerçevesinde çiftçilere süne zararlısına karşı fayda sağlayan faydalı böcekleri barındıran ağaçlar dağıtıldı.

Kayseri Tarım İl Müdürü Adnan Akay, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2004 yılından itibaren Ülkesel Süne Projesi başlattığını, projeye göre kimyasal mücadele yanında biyolojik mücadelenin de önem kazanmaya başladığını ifade etti. Akay, süne zararlısına karşı başlatılan biyolojik mücadelede ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem verdiklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Süne yumurtalarına zarar veren faydalı böceklerin korunması ve çoğalması için çalışıyoruz. Bu amaçla bakanlığımızca ilimize tahsis edilen 40 bin 800 adet süs elması, karaçam, selvi, akasya, dişbudak, huş, sofora ve sedir fidanını çiftçilerimize hububat ekili alanların çevresine dikmeleri için dağıttık. Önümüzdeki yıllarda ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek. Süne yumurtalarına zarar vererek çoğalmalarını engelleyen faydalı böceklerden, doğada bulunanları korunmakta, laboratuar ortamında çoğaltılan böcekler de süne görülen bölgelere salınmaktadır.Bu böcekler çevredeki ağaçlarda barınıp çoğalabilmektedir. Ağaçlandırma çalışmalarımız ayrıca erozyonla mücadelede de fayda sağlamaktadır.” Adnan Akay, süne ile beslenen keklik ve bıldırcınların avlanmamasını da istedi.