Kayserili sanayiciler için lojistik köy kuruluyor

Devlet Demir Yolları (DDY) Genel Müdürlüğü, Kayserili sanayicilerin nakliye sorununa çözüm getirmek amacıyla "lojistik köy" kuracak.

Devlet Demir Yolları Kayseri İşletme Müdürü Selahattin Sarıkaya, taşımacılık konusunda demiryollarının Türkiye’de yıllardır önemli bir görev üstlendiğini, yapılan ve peyderpey uygulamaya konulan yeni projelerle DDY’nin halka daha yakın olduğunu dile getirerek, “Yaptığımız projeler arasında Boğazköprü’de kurulması öngörülen lojistik köy ve konteynır terminali projesi de yer alıyor” dedi.

Sarıkaya, demiryollarının yerleşim merkezlerine olduğu gibi iş alanlarına da yakın olması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Sanayicilerimizle işbirliği yaparak ortak projeler geliştirme yolunda temaslarımız oldu. Daha önce Kayseri OSB yönetiminin bizden konteyner terminali talebi olmuştu. Konuyu ilgili makamlarla görüştük. Olumlu karşılandı. Boğazköprü’de lojistik köy kuracağız. Bu projede konteynır terminali de yer alacak. Kısa zamanda hayata geçirilmesi öngörülen proje ile sanayicilerimize daha kapsamlı hizmet verilebilecek ve taşımacılık daha da ilerleyecek. Buna benzer bir çalışma İstanbul-Halkalı arasında var. İthal ürünler buradan dağılıyor. Boğazköprü Lojistik Köyü en az Halkalı kadar yararlı olacak ve Kayseri OSB’ye hizmet verecek. Eğer sanayiciler kendi vagonlarını da bizimle kullanırlarsa, tren temin etmeleri de mümkün olacak.”

Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi yönetimi, DDY idaresinin “konteynır terminali” isteğine olumlu bakıyor. Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, “OSB’de kurulmasını arzu ettiğimiz konteynır terminalinden, zemin etüt çalışmalarının olumsuz sonuçlar vermesi nedeniyle vazgeçmek zorunda kalmış terminalin, DDY’nin de katkısıyla Boğazköprü’de kurulmasını talep etmiştik. Bu isteğimiz hazırlanacak bir proje ile gerçekleşmiş olacak. Bölge yönetimi destek verecek. Üstelik Boğazköprü’de lojistik amaçlı bir köy oluşturularak, Kayseri dünya taşımacılığında önemli bir yeri olan konteynır terminaline de kavuşmuş olacak” dedi.

Kurulacak terminal ile sanayiciler trenle daha hızlı ve seri bir şekilde ürünlerini gönderirken, hammadde gelişlerinde de rahatlığa kavuşacak.