Kayserililer huzurlu uyusun!

Kayseri Emniyet Müdürlüğü yılbaşından bu yana kaçakçılık ve organize suçlara bulaşan 906 kişiyi gözaltına alırken, bunlardan 188'inin tutuklandığı bildirildi.

Asayiş Şube Müdürü Kirami Çelik ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Tuncay Yalçınoğlu ile birlikte Emniyet Müdürlüğü binasında basın toplantı düzenleyen Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, 2006 yılı başından itibaren organize suç örgütleri ve kaçakçılığa yönelik yürütülen operasyonlarda 906 kişinin gözaltına alındığını, bu kişilerden 188’nin ise tutuklanarak cezaevine gönderildiğini söyledi.

Emniyet teşkilatı olarak vatandaşların 24 saat hizmetinde olduklarını hatırlatan Orhan Özdemir, suçların olmadan önce önlenmesi için polislerin fedakârca çalıştıklarını ifade etti. “Asayiş konusunda sokak ve caddelerimiz, parklarımız, halka açık her yerde huzur ve güvenlik tamdır” diyen Özdemir, emniyet teşkilatının kararlı mücadelesi sonucu, başta hırsızlık ve fuhuş olmak üzere çeşitli suçlara karışan çok sayıda kişinin yakalanarak cezaevine gönderildiğini dile getirdi. Çıkar amaçlı organize suçlarla mücadele için ‘Temiz Toplum’ adı altında Çakır, Taşdanlar, Bayoğlu ve son olarak Polat gruplarına yönelik beş ayrı operasyon gerçekleştirdiklerini anlatan Özdemir, yapılan operasyonlar sonucu 107 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 49’unun ise tutuklanarak cezaevine gönderildiğini aktardı.

Özdemir, operasyonlarda ayrıca ruhsatsız olduğu tespit edilen 22 tabanca ve 7 av tüfeğine de el konulduğunu ifade etti. Son olarak narkotik ve mali suçlarla ilgili yapılan çalışmalara değinen Özdemir, Çadır, Van, Kızıl, Islık ve Deporte ismi verilen operasyonlarla toplam 111 suç dosyasına konu olan 169 kişinin yakalandığını, bu kişilerden 39’unun tutuklandığını, ayrıca operasyonlar kapsamında 65 kilo 500 gram esrar maddesi ile 125 gram eroin maddesinin ele geçirildiğini ifade etti.

Geçen hafta içerisinde ‘Deporte’adı verilen planlı operasyonla yurt dışına çalışma amaçlı giden ancak işledikleri suçlar nedeniyle sınır dışı edilen ve tekrar Türkiye’ye zorunlu dönüş yapmak zorunda kalan kişilerden oluşan, özellikle de eroin bağımlılarının olduğu yapının çökertildiğini söyleyen Özdemir, yapılan operasyon sunucunda ise 10 kişinin yakalandığını bunlardan 6’sının ise tutuklanarak cezaevine gönderildiğini kaydetti.

KARDEŞLER ÇALIŞTIKLARI FABRİKAYI 500 BİN YTL DOLANDIRDI

Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, hafta içinde yapılan operasyonda da çalıştıkları mobilya fabrikasını dolandıran 3 kişinin gözaltına alındığı bildirdi. Fabrikayı yaklaşık 500 bin YTL dolandırdığı bildirilen 3 kişiden biri serbest kalırken Ayşe B. (30) ve kardeşi Cemal E.’nin (29)n tutuklandığı öğrenildi.

Suça konu malzemelerin bulunarak fabrikaya iade edildiği kaydedildi.