‘Kaza geçirdim yardıma gel’

Gaziantep'te bir taksici, 'Kaza geçirdim, yardıma et' diye telefonla arandığı şahıs tarafından dolandırıldı.

Satın aldığı bin kontörün şifresini ‘kazazedeye’ gönderen Murat Çakmak, kandırıldığını ise olay yerine gittiğinde anladı.

Aynı şahsın olaydan 2 gün sonra çalıştığı durağı tekrar aradığını belirten Çakmak, “İyi niyetimin kurbanı oldum. Meslektaşlarım dolandırıcılara karşı uyanık olsun.” dedi.

Hergün onlarca taksici gasp çetelerinin saldırısına uğrayıp soyulurken, bunlara bir yenisi daha eklendi. 2 binin üzerinde taksicinin görev yaptığı Gaziantep’te, Değirmiçem Taksi’ye bağlı çalışan Murat Çakmak, telefonla kendisinden yardım isteyen bir kişi tarafından dolandırıldı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü, kendisini Dr. Kadir Akgül olarak tanıtan bir şahıs, taksi durağını aradı. “Yavuzeli yolunda kaza geçirdim. Eşim ve ben yaralandım. Acilen bir taksi gönderin, gelirken yara bandı, sargı bezi ve telefon kontörü de getirsin.” diyerek yardım istedi ve kaza yerine taksi istedi. Bu sırada müşteri sırası 15 yıllık taksici Murat Çakmak’a gelmişti.

Anonsu alan Çakmak, ilk yardım malzemeleri ve bin kontörü alarak yola çıktı. Çakmak’ı yolda tekrar arayan Kadir Akgül isimli şahıs, “Eşim kan kaybediyor. Kan bulmam lazım. Kontörlerin şifresini bana mesajla yollayabilir misin.” dedi. ‘Sözde’ müşterisine yardım etmeye çalışan taksici, aldığı 2 tane 500’lük kontörün şifrelerini mesajla yolladı. Çakmak, Yavuzeli yolunda belirtilen mevkiye gittiğinde ne kazadan ne de yaralılardan eser vardı. Bu sırada, taksicinin cebi yeniden çaldı.

Arayan kendisini doktor olarak tanıtan kişiydi: “Telaştan sana Oğuzeli yerine Yavuzeli’nde kaza yaptığımı söylemişim. Beni ve eşimi bir ambulans aldı ve Nizip Devlet Hastanesi’ne getirdi. Eşim yoğun bakımda. Sen hastaneye gel. Gelirken bin kontör daha al.” şeklinde konuşan şahıstan kuşkulanan Çakmak, “Dolandırıldığımı o an anladım. Ters istikamette olmasına rağmen Nizip Devlet Hastanesi’ne gittim. Acil servisteki görevli memura, ‘Buraya Kadir Akgül isminde bir hasta geldi mi? Eşi yoğun bakıma alınmış olmalı.” diye sordum. Acil kayıtlarında Akgül soy isminde birinin olmadığını öğrendim. Beynimden kaynar sular döküldü.” diye konuştu.

Çakmak, gönderdiği bin kontör ile harcadığı benzin parasının 200 YTL civarında olduğunu söyledi. Dolandırıldığı cep telefonunu daha sonra birkaç kez arayan Çakmak, telefonun sürekli meşgul çaldığını belirtti.

0 535 722 66 49 numaralı hattı GSM operatörünün bilinmeyen numaralar servisinden kontrol ettirdiğini aktaran Çakmak, telefonun Erol Gezer ismine kayıtlı olduğunu kaydetti. Aynı şahsın olaydan 2 gün sonra, Barış Çapan üzerine kayıtlı 0 538 492 68 54 numaralı hattan durağı tekrar aradığını belirten Çakmak, “Duraktaki herkes benim dolandırıldığımı bildiği için, telefona itibar etmedi. Yaralı bir insana yardım etmek isterken, dolandırıldım. Meslektaşlarımı uyarıyorum. Dolandırıcılara karşı dikkatli olsunlar.” dedi. Gaziantep emniyetini göreve çağıran Çakmak, dolandırıcının bulunarak bir an evvel cezalandırılmasını istedi. Aynı yöntemle Gaziantep’te Fidanlık Taksi Durağı’nda çalışan bir şoförün de 300 kontörünün çalındığı öğrenildi.

Türkiye’de, 90 bin taksici çalışırken, bugüne kadar sadece İstanbul’da 80 taksici değişik sebeplerle öldürüldü. Binlerce taksici de çeşitli nedenle gasp edildi.