Kaza yapan alkollü sürücü aracı kullanmadığını iddia etti

Ankara'da alkol alarak direksiyon başına geçen sürücü önce kaza yaptı sonra aracı kullananın kendisi olmadığını iddia etti.

Olay, gece saat 00:00 sıralarında Çankaya İlçesi’ne bağlı Genelkurmay Komutanlığı Kavşağı’nda meydana geldi. Alkollü olarak direksiyon başına geçen Ali İhsan Kayabaşı’nın kullandığı 06 THT 21 plakalı otomobilin benzini seyir halindeyken bitti. Kayabaşı, hareket ederken motoru duran otomobilinin kontrolünü kaybederek kaldırıma çarptı ve trafiğin aksamasına neden oldu.

Yoldan geçen vatandaşlar kazayı polise bildirdi. Olay yerine gelen ekipler, Kayabaşı’na alkol testi uygulamak istedi. Alkollü sürücünün, otomobili kendisinin kullanmadığını ve şoförün benzinliğe benzin almaya gittiğini iddia etmesi üzerine polisler benzinliğe gittiği söylenen kişiyi beklemeye başladı. Yarım saat bekleyen polis ekipleri, Kayabaşı’nın yalan söylediğini anlayarak tekrar alkol testi yapmak istedi.

Bunun üzerine Kayabaşı telefon ile arkadaşlarını arayarak sürücü bulma çabasına girdi. Telefonunun şarjı biten Kayabaşı’na bir muhabir cep telefonunu verdi. Telefon hattını muhabirin verdiği cep telefonuna takan Kayabaşı, arkadaşlarını aramaya başladı. Kısa süre sonra alkollü sürücünün bir arkadaşı olay yerine geldi ve otomobilin kendisine ait olduğunu söyledi. Otomobilin içinde bulunan çantasını alan kişi, otomobilini bırakarak uzaklaştı.

Ayakta duramayacak kadar alkollü olduğu gözlenen Kayabaşı, gazetecilere, “Siz adam değilsiniz. Basit insanlarsınız.” diye hakaret etti. Gazetecilerle bir süre tartışan Kayabaşı, alkolmetreye üflememek için polis ekiplerine 1 saat direndi.

Bir saat sonrasında alkolmetreyi üfleyen Kayabaşı, yüzde 58 promil alkollü çıkınca polis ekipleri aşırı alkollü gözüken Kayabaşı’nın alkol ölçümünün düşük çıkmasına şaşırdı. Ancak yüzde 50 alkol sınırını aşan Ali İhsan Kayabaşı’nın kullandığı otomobil otoparka çekilirken, ehliyetine 6 ay el konuldu.