Kazada ölen bazı yolcuların burnu bile kanamadı!

Atlasjet uçağında bazı yolcuların burnu bile kanamamıştı. Peki yolcuları ne öldürdü?

Ölen yolcuların bazılarının ‘burnunun bile kanamadığı’ görüldü. Peki bu nasıl oldu? Cevap şu; Düşen uçaktaki yolcuların büyük bölümünü ani hava değişimi ve buna bağlı şiddetli basınç ölümüne neden oldu.
Uçağın çarpma anında hızının 300-400 km. olduğu tahmin ediliyor. Gövdenin çarpmasıyla ortaya çıkan basınç kuvveti yolcuları öldürdü.
İşte kazayla ilgili 6 kişiden oluşan Kaza-Kırım Heyeti’nin belirlediği ilk tespitlerde yer alan ifadeler kazanın nedenini açıklıyor:

“Uçağın, önce kuyruğu çarptı. Çarpmanın etkisiyle gövde bölündü. Bu sırada ortaya çıkan ani hava değişimi ve buna bağlı basınç yolcuların çoğunluğunun ölümüne neden oldu. Ölen yolcuların bir bölümünü gören bir yetkili, “Yolcuların bazılarında sıyrık bile yoktu” ODTÜ Fizik Profesörlerinden Cüneyt Can, ölüm nedenini şöyle açıklıyor:
“Bu uçak iniş için hazırlandığına göre hızı 300-400 km/saat düzeyine düşmüş olmalı. Dağa çarptığı yerde fazla sürüklenmemiş olması, uçağın en azından 10 g’lik (yerçekimi ivmesinin 10 katı) bir yavaşlama ivmesiyle, çok kısa sürede ve çok kısa mesafede durduğu olasılığını kuvvetlendiriyor.

10 g insanlar için azami ivme olarak düşünülür. Dolayısıyla yolcuların bu büyük ivme nedeniyle çok büyük kuvvetlerin etkisi altında kaldıklarını ve bedenlerinin belki de dışarıdan görülmeyen tahribata ve iç kanamalara uğradığını sanıyorum.

Bu olayın benzerleri duvardan ayaklar üstüne düşüldüğünde veya kafa kafaya araba kazalarında da görülür. Bu nedenledir ki, çok küçük yaşta bile yataktan atladığımızda dizlerimizi bükeriz ve yerle çarpışma süresini ve yavaşlama mesafesini artırırız. Böylece üzerimizde oluşan kuvvetler azalır.”