Kazakistan Büyükelçisi’nden köy ziyareti

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'nde Halkbilimi Araştırmaları Topluluğu tarafından Kazakistan Tanıtım Günleri düzenlendi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)’nde Halkbilimi Araştırmaları Topluluğu tarafından Kazakistan Tanıtım Günleri düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde düzenlenen, “Yeni Stratejik Ortak: Kazakistan En Gelişmiş 30’a Doğru” başlıklı panele Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev davetli olarak katıldı. Samsun ziyaretine eşiyle birlikte katılan Büyükelçi Tüymebayev havaalanındaki karşılama sonrasında Samsun’u gezdi. Büyükelçiye ve eşine Rektör Danışmanı Doç. Dr. Bekir Şişman refakat etti.

Bandırma Vapuru’nu ziyaret eden Büyükelçi, Atatürk’e olan hayranlığını da dile getirdi. Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev Bandırma Vapuru’nda görevlilerden Bandırma Vapuru’nun içindeki tarihi fotoğraflar ve belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Doç. Dr. Bekir Şişman da Samsun’un tarihi ve kültürü ile ilgili bilgi verdi. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele; Kazakistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev’in yanı sıra; Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halis Ölmez ve Prof. Dr. Mahmut Aydın, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yöneticiliğini Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan’ın yaptığı panelde; Kazakistan Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, Halkbilimi Araştırmaları Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Bekir Şişman, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. İlhan Aksoy ve Yrd. Doç. Dr. A. Sait Sönmez konuşmacı olarak yer aldılar.

Panelin ardından Büyükelçi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev Samsun’a bağlı Başkonak Köyü’nü ziyaret etti. Köy muhtarı ve köylüler tarafından karşılanan Büyükelçiye yöresel yiyecekler ikram edildi. Büyükelçi köyün ziyaret defterini de imzaladı. Tüymebayev deftere şunları kaydetti: “Başkonak Köyü’nde bulunduğumdan dolayı kendimi Türkiye’nin göbeğinde gibi hissediyorum. Muhtar beyle ve köy ağalarıyla tanışıp sohbet etmem benim için şeref oldu. Gerçek Türkiye burası diyebilirim. Başkonak halkına, kardeşlerimize başarılar diler, mutlu yıllar diliyorum.”

Büyükelçi Tüymebayev Başkonak Köyü’nün ardından Yeşilyurt Demir Çelik Fabrikası’nı ve Bahadır Tıbbi Alet Cihaz ve İnşaat Makina Sanayi’ne ait fabrikayı da ziyaret etti.