Kazakistan tekstil yatırımcısını bekliyor

Kazakistan'ın özellikle tekstil yatırımları için cazip olduğu belirtilerek, altyapı imkanları ile vergide yatırımcılara kolaylık sağlandığı belirtildi.

Vali Kıraç, konuk heyete Adana’daki yatırım imkanları ile sanayiyi anlatırken, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin siyasi ve ekonomik alanda daha üst seviyeye çıkmasını arzuladıklarını söyledi.

Güney Kazakistan Valisi Birinci Yardımcısı İslam Abişev de Adana’nın hem iklim hem de genel şartlar itibariyle kendi bölgelerine çok benzediğini belirterek, amaçlarının bölgedeki tekstil sanayisini incelemek olduğunu söyledi. Güney Kazakistan’da ağırlıklı olarak pamuk tarımı yapıldığını belirten Abişev, “Bölgemize yatırım yapmak isteyen tekstilcilere imkanlar sunuyoruz. Altyapısı hazır bölgelerde yatırım için krediler de veriyoruz” dedi.

Adana ve Gaziantep’te tekstil sektörünün gelişmiş olduğunu dile getiren Abişev, bu yatırımların kendi ülkesine de yapılmasına çalıştıklarını anlattı. Konuk heyet Vali Kıraç’a plaket takdim ederken Vali Kıraç da misafirlerine el dokuması birer kilim hediye etti. Kazakistan heyeti daha sonra Ticaret Odası ile Sanayi Odası’nda işadamları ile biraraya geldi. Kazakistan heyeti yarın da Gaziantep’te sanayici ve işadamları ile biraraya gelerek görüş alışverişinde bulunacak.