Kazan Cumhurbaşkanı Sezer’i suçladı

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Cumhurbaşkanı Sezer'i suçladı.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Refah Partisi eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın cezasını evinde çekmesini öngören Yasa’yı iade etmesine neden olan şahsilik ve eşitsizlik gerekçelerin doğru olmadığını savundu.
Kazan, Cumhurbaşkanı Sezer’in görev süresince terör suçlusu 100’ü aşkın hükümlüyü affettiğini hatırlatarak, “Hep belli kesim ve çizgi üzerinde olan kişilerin cezalarını affederken, acaba Cumhurbaşkanı olarak görevini Anayasaya uygun olarak yapmış mıdır?” diye sordu.

Abdi İpekçi Parkı’nda kara taşımacılığı yönetmeliği nedeniyle eylem yapan Uluslararası Nakliyeciler ve Organizatörler Derneği’ne destek veren Kazan, gazetecilerin soruları üzerine burada Cumhurbaşkanı Sezer’in Necmettin Erbakan’ın cezasını evde çekmesini öngören yasanın iade edilmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kazan, Cumhurbaşkanı’nın eşitliği ihlal edici ve şahsa özel olduğu gerekçesiyle iade ettiğini hatırlatarak, “Herşeyden önce Sayın Cumhurbaşkanı bir hukuk adamı olarak bu kanunun şahsa özel olmadığını, tam tersine daha önceki kanunda mevcut olan bir eşitsizliği gideren kanun olduğunu fark etmeliydi.” dedi.

Daha önceki kanun 65 yaşı doldurup, cezaevinde cezalarını çekemez durumda olanların, cezalarını evlerinde çekebilmelerine imkan getirdiğini, kanundaki ikinci fıkranın ise 75 yaşını doldurup cezalarını sağlık nedeniyle cezaevinde çekemeyenlerin devlete verdikleri zararı ödemek şartıyla cezalarını evde çekecekleri bir hükmü içerdiğini anlatan Kazan, “65 ile 75 yaş arasındaki hüküm birbirinden farklıydı. Esas şahsa özel kanun buydu. Sayın Cumhurbaşkanı inceleme sırasında bunu görebilmeliydi; anlayabilmeliydi. 65 yaş hükmünde devletin zararını ödeme diye bir şart yok. Ancak 75 yaş ile ilgili kanunda bu şart konulmuş. İşte bu adaletsizlikti. Meclis’te yapılan çalışma bu eşitsizliği gideren bir kanundu. Yoksa şahsa özel bir kanun değildi. Bu yönüyle bu kanunun kabul edilmesi gerekirken, Sayın Cumhurbaşkanı bunu veto etmiş olmasını anlamak mümkün değildir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın görev süresi içerisinde özellikle son yıllarda terör suçundan mahkum olmuş bir takım kişileri çeşitli nedenlerle cezalarını affettiğine de dikkat çeken Kazan, Cumhurbaşkanı’na olan tepkisini şöyle dile getirdi: “Hep belli kesim ve çizgi üzerinde olan kişilerin cezalarını affederken, acaba Cumhurbaşkanı olarak görevini Anayasaya uygun olarak yapmış mıdır? Sayın Cumhurbaşkanı herşeyden önce kendisi bir Anayasa Başkanı sıfatıyla Anayasa hükümlerini dikkate almak mecburiyetindedir. Evet sorumsuzdur ama vatandaş vicdanında bu gibi davranışları ve kararlarıyla elbetteki günden güne güvenini sarsmaktadır. Bu bakımdan Cumhurbaşkanı’nın bu tasarrufunu ben kanunda eşitlilik prensibi gereği çıkartılmış olan bir kanunu veto etmesini kendisinin kanunda şahsilik prensibi getirme gayretinde olması olarak görüyorum. Bunu tavsip edemiyorum”