Kazançta Bush’u solladı!

ABD’nin iki numaralı adamı kazançta, bir numaralıyı geçti.

Buna karşılık Başkan Bush sadece 188 bin dolar ödedi.

ABD’DE Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin, kazançta ve gelir vergisi ödemede Başkan George W. Bush’u geçtiği açıklandı. Beyaz Saray’dan verilen bilgiye göre Başkan Bush ve eşi Laura, 2005’te yaklaşık 619 bin dolar kazandı ve bunun yaklaşık 188 bin dolarını devlete vergi olarak ödedi. Başkan Yardımcısı Cheney ve eşi Lynne’in 2005 yılına ait vergilendirilebilir geliri ise 1 milyon 961 bin dolar oldu. Cheney çifti, bu rakama karşılık gelen yaklaşık 530 bin dolarlık vergi verdi.

Bush’un gelirinin 400 bin dolarlık bölümünün başkanlık maaşından oluştuğu, geri kalan miktarın ise yatırımlardan elde edildiği belirtildi. Beyaz Saray’ın açıkladığı rakamlara göre Bush’un 2005 geliri, 2004’e oranla azaldı. Bush, 2004’te 784 bin dolar kazanmıştı. Bush çiftinin, geçen yıl kiliselere ve yardım kuruluşlarına toplam 75 bin dolar bağışladığı kaydedildi.

Dick Cheney’in adı, 2005’te pek çok yolsuzluk skandalına da karıştı. Özellikle Irak’ta iş yapan bazı şirketlere verilen ihalelerle ilgili yolsuzluklar nedeniyle Cheney zan altında kaldı. Cheney’in, daha önce çalıştığı Haliburton şirketinin Irak’ta en fazla ihale alan şirket olması da soruşturma konusu oldu.