Kazanın ardından çıkan büyük dram

Kamyonun altında kalarak ölen gencin, babasının da benzer bir kazada hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Annesi ise...

Sivas’ın Suşehri ilçesinde önceki gün kamyonun altında kalarak ölen gencin, babasının da benzer bir kazada hayatını kaybettiği, annesinin doğum yaparken yaşamını yitirdiği, 3 kardeşinin ise maddi sıkıntıları nedeniyle yetiştirme yurduna verildiği ortaya çıktı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Yalnızbağlar Mahallesi Cezaevi mevkisinde önceki gün bir kamyonun altında kalarak ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren İsmail Apaydın’ın (27) ölümünün ardından bir aile dramı ortaya çıktı.

Apaydın’ın ölüm haberi Aydınlar köyündeki yakınlarını yasa boğarken 7 kardeşi olduğu bildirilen gencin, annesinin 2004’de doğum yaparken hayatını kaybettiği, daha sonra 3 kardeşinin maddi imkansızlıklar nedeniyle yetiştirme yurduna verildiği öğrenildi.

Babası Ahmet Apaydın’ın ise 2007’nin Ramazan ayında teravih namazından çıktıktan sonra evine giderken Akıncılar ilçesi D-100 kara yolunda bir aracın çarpması sonucu yaralandığı ve hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybettiği belirtildi.

”FAKİRLİK NEDENİYLE YÜZLERİ HİÇ GÜLMEDİ”

Gencin Aydınlar köyündeki amcasının eşi Yegani Apaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsmail Apaydın ve kardeşlerinin fakirlik yüzünden bugüne kadar yüzlerinin hiç gülmediğini söyledi.

Eltisinin sekizinci çocuğuna hamileyken doğum esnasında bebekle birlikte hayatını kaybettiğini belirten Apaydın, fakir oldukları için Ahmet Apaydın’ın, çocuklarından Nuri (15), Ayşe (13) ve Yücel’i (10) Sivas Çocuk Yetiştirme Yurdu’na verdiğini aktardı.

Daha sonra çobanlık yapmak üzere Akıncılar ilçesine giden baba Ahmet Apaydın’ın, buradaki trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirtti.

Bunun üzerine ailenin dağılma noktasına geldiğini anlatan Apaydın, ”İsmail’in Yakup Apaydın isimli 17 yaşındaki kardeşini ben yanıma aldım. Okumadığı için Yakup da yaklaşık bir ay önce ilçeye bağlı Göz köyde çobanlık yapmaya başladı. Ama boş zamanlarda yanıma geliyor. Elbiselerini yıkıyorum ve yine köye gidiyor” dedi.

İsmail’in Suşehri’nde yaşamaya başladığını, herhangi bir işi olmadığı için nerede iş olursa orada çalıştığını ifade eden Apaydın, ”Her şeyini vakıf karşılıyordu. Çünkü Suşehri’nde dikili ağaçları bile yok. Fakat yeğenimin ölümü bizleri derinden üzdü. Bizlerden başka hiç kimseleri yok. Çünkü ablasının biri evli, diğeri ise Sivas’ta çalışıyor” diye konuştu.

”YURTTAKİ 3 KARDEŞ, BABALARININ ÖLDÜĞÜNE HALEN İNANMIYOR”

Fakirliğin getirdiği sefalet nedeniyle İsmail Apaydın’ın ailesinin dağıldığını söyleyen yengesi, şöyle konuştu:

”Evleri yok. Annesi öldü ev dağıldı. Artık yetkililerin İsmail’in kardeşi Yakup Apaydın’a el uzatmalarını istiyoruz. Köyde yerleri var ama evleri eski olduğu için yıkıldı. Bir ev ve ahır yapılarak bu çocuğa yardım eli uzatılmasını istiyoruz. Bizim durumumuz da iyi değil. Ama bir ahır ve ev yapılması durumunda bu çocuğa biz burada bakarız, elimiz üzerinde olur. Çünkü başka köyde çobanlık yapıyor. Hep onu düşünüyoruz. Yetkililerin bu konuda yardım etmelerini bekliyoruz.”

Sivas Çocuk Yetiştirme Yurdu’nda kalan çocukların ağabeylerinin öldüğünü bilmediklerini aktaran Apaydın, ”Babalarının ölümüne ise, yıllar sonra Sivas’ta çalışan ablası söylediği halde halen inanmıyorlar. ‘Bir gün gelecek’ umuduyla bekliyorlar. Şimdi de ağabeylerinin ölümüyle yıkılacaklar” dedi.

”YOL PARASI BULDUĞUNDA SİVAS’A GİDİP YURTTAKİ KARDEŞLERİNİ ZİYARET EDERDİ”

Suşehri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca İlçe Jandarma Komutanlığı yakınında bulunan afet konutlarında tahsis edilen evde yalnız yaşayan İsmail Apaydın’ın, yurtta kalan kardeşlerini çok sevdiğini ifade eden yengesi, ”Bir yol parası bulduğu zaman Sivas’a gider kardeşlerini bir ağabey olarak ziyaret ederdi” diye konuştu.

Suşehri’de 28 Martta arızalanan Fahrettin Satılmış’ın (49) kullandığı 55 BE 733 plakalı kamyonun bölgeden geçen 58 SE 521 bir traktörle çekilmeye çalışılması sırasında bulunduğu traktörden düşen İsmail Apaydın, kamyonun altında kalmıştı. Ağır yaralanan Apaydın, ambulansla kaldırıldığı Suşehri Devlet Hastanesinde müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.