Kazanın sırrını kara kutu çözecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kazanın nedeninin, uçağın bayrağını taşıdığı Moldova tarafından kara kutu incelemesinin ardından kesinlik kazanacağını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Irak’ta 28 Türk vatandaşının ölümüne neden olan uçak kazası hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Uçağın uçuşa elverişli olduğunu açıklayan Ulaştırma Bakanı, tazminat konusunda ise, Türk hükümetinin üzerine düşen görevi yapacağını ancak asıl sorumluluğun uçak firmasına ait olduğunu belirtti.

Ulaştırma Bakanı, Bağdat yakınlarında düşen uçağın sigortasının olduğunu ve bu firmanın uçaklarının Haziran 2006’da Türk Sivil Havacılığı tarafından denetlendiğini belirtti.

Düşen uçağın 15 Nisan 2007 tarihine kadar her türlü bakım sertifikalarının bulunduğunu söyleyen Yıldırım, “Uluslararası sivil havacılık örgütünün her gün yayınladığı uçuşa uygun olmayan uçaklar listesinde düşen uçağın ismi görülmemektedir” dedi.

Uçağın kaza kırımı ile ilgili tüm sorumluluğun ise uçağın tescilli olduğu ülkeye ait olduğunu söyleyen Ulaştırma Bakanı, “Burada farklı bir durum var çünkü kazanın olduğu yer Amerika’nın kontrolü olan bir alan” diye konuştu.