Kazım Koyuncu hep savaşa karşı çıktı

Kâzım Koyuncu'nun, yaşımını yitirmeden önce kayda aldığı şarkı ve türkülerden oluşan 'Dünyada Bir Yerdeyim' albümünün tanıtımı önceki gece Beşiktaş Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Halkevleri tarafından hazırlanan ve geliriyle Kâzım Koyuncu’nun adının yaşatılacağı bir kültür merkezi yapılması planlanan albümün tanıtım gecesine sanat dünyasından birçok ismin yanı sıra, Kâzım Koyuncu’nun ailesi, yakın arkadaşları ve sevenleri katıldı.

Bülent Ortaçgil, İlkay Akkaya, Genco Erkal, Meral Çetinkaya, Metin Kahraman, Salih Kalyon, Bayar Şahin ve Jülide Kural gibi isimlerin de renklendirdiği gecenin açılış konuşmasını Halkevleri Genel Başkanı Abdullah Aydın yaptı.

Kendisinin de bir Karadenizli olduğunu belirten Aydın, Kâzım Koyuncu ile tanışmasını ve onunla Helkevleri-nin yollarının kesişmesini şu sözlerle dile getirdi: “Bölgede uzun süre, bir eğitim emekçisi olarak bir Halkevci olarak görev yaparak, Karadeniz insanının yaşadığı çelişki ve çatışmaları anlamaya çalıştım.

DAL GİBİ BİRİYDİ

Çay üreticilerinin, balıkçıların, fındık işçilerinin neden karınlarının doymadığını düşündüm uzun süre. Bu uzun düşünme ve sorgulamaların ardından devrimci oldum. Bu bilgileri size niye aktarıyorum? Bu çabada, uğraşta, yolculukta Kâzım’ın da aynı yolu izlediğine tanıklık ettim ve bundan büyük bir onur duydum. İzin verirseniz bu gecenin anlamı ve içeriğine uygun bu tanıklığı ve bu onuru sizlerle paylaşmak istiyorum. Onunla ilk kez 1995 yılında Ho-pa’daki barış ve kardeşlik şenliğinde karşılaştım. Narin ve dal gibiydi. Omzunda gitarı, bir ‘küçük dev’e benziyordu. İkinci karşılaşmamız ise savaş karşıtı bir konserde oldu. Yine narin ve dal gibiydi, üstelik çok us-talaşmıştı. Yüzleri gülmeyen kitleleri kıpır kıpır oynatıyordu.

Kâzım yaşamı boyunca barışın yanında yer aldı ve savaşa karşı çıktı. Ama onu sadece bu yönüyle de tanımak, eksiklik olur. O aynı zamanda, ülkemizde uygulamaya konun yeni liberal sömürü politikalarının yarattığı yıkıma, ülkemizi bir uçtan bir uca nükleer çöplüğe dönüştüren acımasız, rantçı, sömürücü anlayışa karşı da isyan etti. Müziğiyle, yaşamıyla, duruşuyla örnek bir mücadele sergiledi. Bergama köylüleri ile omuz omuza oldu. Yatağan’da gökten, Egeli çiftçilerin üzerine zehir yağdıran çıkarcı işbirlikçilere karşı isyan etti. Karadeniz’de Fırtına Dere-si’nin katledilişine karşı çıktı. Sinop’ta nükleer santral kurulmasına karşı çıktı. Artvin’de siyanürle altın aranmasına karşı çıktı. Karadeniz’in kararmaması için, sahil yolunun yarattığı tahribata isyan etti. İşte Kâzım, böyle bir Kâzım’dı. Kâzım bu bütün yaptıklarıyla Karadeniz’in müziğini, kültürünü, dağlarını, kıyılarını devrimcileştirdi. Sadece devrimcilestirmekle kalmadı; ürettiklerini ülkemizin ve dünyanın tüm ezilenlerinin türküleriyle onların ezgileriyle buluşturdu. İşte biz Halkevcilerin, Kâzım’la buluştuğu yer, tam da burasıdır. Ben, Kâzım’ın mirasına, değerlerine sahip çıkan, onu yâd ellere teslim etmeyen başta ailesi, ülkemizin onuru olan aydın ve sanatçı arkadaşları, emekten yana olan değerli kurum ve kuruluş yöneticilerini yürekten kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. Kâzım Koyuncuları, Nâzım Hikmetleri olan bir ülkede faşizm birgün mutlaka yenilecektir.”

ERSOY: SÖZÜMÜZÜ TUTMANIN ONURU

Abdullah Aydın’dan sonra söz alan Halkevleri Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Şubu Başkanı Oya Ersoy ise Kâzım’ın müziğe, barışa ve kardeşliğe olan inancını, bıraktığı tüm değerleri ve birikimlerini dostları ve sevenleriyle paylaşmak ve bu ülkenin geleceğine aktarmak için ailesinin yayınlama kararı aldığı albümü gerçekleştirmelerinin sevincini yaşadıklarını belirtip, “Açıkçası böyle bir yükün maddi ve manevi ağırlığı altına girmek ilk başlarda hepimizi korkuttu” diyerek şunları ekledi: “Açıkhava’da Kâzım’ı uğurlarken; Biz Karadeniz’in asi çocuğunu kaybetmedik. Biz Kâzım’ı, yani Karadeniz’in hırçın çocuğunu notaların sonsuzluğuna uğradık. Ve Köroğlu, Dadaloğlu, Aşık Veysel gibi kuşaktan kuşağa yaşayacak ve yaşatacağız demiştik. Sözümüzü tutmanın onurunu yaşıyoruz bugün”

Oya Ersoy’dan sonra sahne alan Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu’nun sunduğu kısa dinletinin ardından gece, Kâzım Koyuncu’nun ‘Hoşçakal’ ve ‘Dünyada Bir Yerdeyim’ adlı şarkıları için, onun görüntü ve fotoğraflarından oluşturulan iki klibin izlenmesiyle sona erdi. Kâzım Koyuncu’nun yayım anan a bümünde 12 tanesi kendisine ait olmak üzere toplam 16 parça yer a ıyor. Albümde Koyuncu için öteki sanatçıların sarf ettiği önemli sözlere de yer veriliyor.