KDP ve KYB’yi eleştiren gazeteci kefaletle serbest kaldı

Hawlati gazetesi muhabiri Hewêz Hewêzî, Irak Kurdistan Yurtseverler Birliği'ne yönelik eleştiri yazıları yazdığı gerekçesi ile önce tutuklandı ardından gazetenin 450 bin dinar kefalet yatırması üzerine serbest bırakıldı.

Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesinde yayın yapan Hawlati gazetesi muhabiri Hewêz Hewêzî, Irak Kurdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Irak Kurdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) yönelik eleştiri yazıları yazdığı gerekçesi ile önce tutuklandı ardından gazetenin 450 bin dinar kefalet yatırması üzerine serbest bırakıldı.
17 Mart günü IKYB polis güçleri tarafından tutuklanan gazeteci Hewez, bugun gazetenin avukatlarının devreye girmesi ve 450 bin Irak dinari kefalet yatırması üzerine serbest bırakıldı.

Gazetenin 265. sayısında “Kürt Firevunlarını yalnız bırakın” başlığıyla yayımladığı yazısında KYB ve KDP’nin protesto edilmesi gerektiğini kaleme alan Hewez, “Kürtler eğer bu iki partiden kurtulamıyorsa, 1991’de olduğu gibi Kürdistan’dan göç etsin, ülkeyi Firevunlara bıraksın. İşte o zaman dünya Kürtlerden haberdar olur.” yazısı ile sert eleştirilerde bulunmuş, yazısının devamında da “IKYB ve IKDP sadece şirketleri ile akrabalarına yardım ediyorlar. Bu yüzden iktidarı bırakmalılar” görüşünü dile getirmişti.

Süleymaniye merkezli yayın yapan “Hawlatî” gazetesi, Kuzey Irak’ta hiç bir örgüt ve partiye bağlı olmadan yayın yapan bağımsız gazetelerin başında geliyor.