KDV Telaşı Başladı.

Çalışan ve emekliler için vergi iadesi telaşı başladı. 20 Ocak'a kadar verilmesi gereken fişler içerisinde hangileri geçerli hangileri geçersiz. Kim ne kadar alacak?

Çalışan ve emekliler için vergi iadesi telaşı başladı. 20 Ocak’a kadar verilmesi gereken fişler içerisinde hangileri geçerli hangileri geçersiz. Kim ne kadar alacak?

Vergi iadesi telaşı başladı. Çalışanlar iadelerini almak, emekliler ise 1 yıl boyunca avans olarak aldıkları iade karşılığı olarak bildirimde bulunacaklar. 1 Ocak 2005 – 31 Aralık 2005 tarihleri arasında yapılan harcamalara ait belgelerin en geç 20 Ocak 2006 tarihine kadar ilgili kuruma verilmesi gerekiyor. Peki çalışanlar için hangi harcamalar, emekliler için hangi harcamalar geçerli? Kim ne kadar iade alacak?

Aralık ayının ortasından itibaren çalışan olsun, emekli olsun herkesi bir telaş alır. 1 yıl boyunca alışverişlerde önemsemediğimiz faturalar, ‘en kıymetli’ dönemini yaşar. Harcamaların tamamının vergi iadesine dahil olmaması, bildirimleri yazarken epey sıkıntı yaşanmasına neden olur. ‘İnce’ hesaplar başlar, ‘Temizlik harcaması geçersiz, gıda geçerli’ diye. Ve büyük bir dayanışma; ‘Lens faturası geçerli mi?, Çocuğun spor okulu ücreti eğitim kapsamında mı?’
Bu konuda emekliler, kısıtları az olduğundan biraz daha rahatlar. Çalışanları ise titiz bir çalışma bekliyor.

Bu dönemde akıllara takılan ilk soru; ‘Ne kadar bildirim karşılığı ne kadar iade alacağım?’ sorusudur.
Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da aynı mantık geçerli: ‘Az maaş alanlar çok, çok maaş alanlar ise daha düşük oranda vergi iadesi alacak.’ Bu yılki vergi iadesi, 3,300 YTL’lik harcama tutarına kadar yüzde 8, ikinci 3.300 YTL’lik harcama tutarına yüzde 6 oranında uygulanacak. 6,600 YTL’den fazlasının 6,600 YTL’si için yüzde 7’si, aşan kısmı için ise yüzde 4’ü üzerinden hesaplanacak. Düzenleme en çok asgari ücretliye yarayacak.Aylık 350 YTL kazanan bir asgari ücretlinin yararlanabileceği toplam vergi iadesi tutarı, İSMMMO’nun (İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası) hesabına göre 349 YTL’yi bulacak.
Gelir vergisi matrahı 14.717.36 YTL (Aylık 1.000 YTL kazanan) olan bir kişinin alacağı vergi iadesi de yaklaşık 787 YTL olacak.