KDV yüzde 8’e düştü giyim ve ayakkabı ucuzlayacak

Tekstil sektöründe KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e indiren karar, Resmî Gazete'de yayımlandı.

Kızıltaş’ın verdiği bilgiye göre firmalar vergi indiriminden sağlanacak ucuzluğu etiketlere yansıtmak için harekete geçti.

Tekstilciler, hükümetten elektrik ve işçi ücretlerinde de indirim istiyordu. KDV indiriminin genel beklentilerin çok azını karşıladığını kaydeden Kızıltaş, söz konusu indirimin daha çok iç piyasaya dönük bir canlılık sağlayacağını ifade etti. Satışlardaki artışların tekstilciyi hammadde finansmanında rahatlatacağını belirten Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı’na göre firmaların iç piyasadaki satışlarıyla boştaki kapasitelerini doldurmaları mümkün değil.

Katma Değer Vergisi oranı yüzde 8 olarak belirlenen ürünler şöyle:

İplikler ve iplik üretimi için hazırlanan her tür filamentler, lifler (pamuktan, yünden, tiftikten, hayvan kıllarından, ipekten, sentetikten, sun’î maddelerden, dokumaya elverişli her nevi maddelerden veya bunların karışımlarından elde edilenler).

Pamuklu, yünlü, ipekli, sentetik, sun’î veya bunların karışımlarından örme dahil her türlü mensucat (pamuk, keten, ipek, sentetik, sun’î, kauçuk iplik, lif ve benzerleriyle, hayvan kıllarıyla, dokumaya elverişli maddelerle veya bunların karışımları ile birlikte, el tezgahlarında veya diğer şekillerde dokunsun dokunmasın, ağartılmış, boyanmış, baskılı vb. şekillerde olsun olmasın), emdirilmiş, sıvanmış, kaplanmış veya lamine edilmiş dokumaya elverişli mensucat, dokunmamış mensucat, vatka, keçe ile her türlü dantela, kurdele, kordon ve işlemeler).

Söz konusu mensucatlarla vatka, keçe ve dantela, kurdele, kordon ve işlemelerden üretilmiş, iç ve dış giyim eşyası (şapka, kravat, kaşkol, kemer, çorap, eldiven vb. dahil), havlu, bornoz, perde, çarşaf, yastık, yorgan, battaniye, uyku tulumu, her türlü kılıf ve örtüler ile bunların benzeri ev tekstil ürünleri (taşıtlarda kullanılanlar dahil, yataklar hariç).

İşlenmiş post, deri ve köselelerle bunların taklitleri ve bunlardan mamul giyim eşyası (şapka, kemer, kravat, eldiven ve benzerleri dahil).

Her tür maddeden üretilmiş ayakkabı, terlik, çizme ve benzerleri.

Her türlü maddeden üretilmiş çanta, bavul, valiz ve benzerleri.

Halılar ve diğer dokumaya elverişli maddelerden mamul yer kaplamaları.