KDV’deki indirim etiket fiyatlarını yüzde 8.4 düşürecek

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ali Murad Kızıltaş, Katma Değer Vergisi'ndeki yüzde 10'luk indirimin tüketici fiyatlarında yüzde 8.4'lük bir düşüşe yol açacağını bildirdi.

Tüketicinin bilinçlendiğini ve piyasayı son derece sıkı takip ettiğini vurgulayan Kızıltaş, “Görüştüğüm pek çok firma bugünden indirim uygulanmış etiketlerini yarına yetiştirmek için çaba harcıyor. KDV’deki yüzde 10’luk düşüş, etikete yüzde 8,4 oranında bir indirim olarak yansıyacak. Firmalar bu indirimi karlarına ekleyemeyecekler” dedi.

Ali Murad Kızıltaş, KDV indiriminin genel beklentilerin çok azını karşıladığını, daha çok iç piyasaya dönük bir canlılık sağlayabileceğini dile getirdi. Buna karşın, firmaların iç piyasadaki satışlarıyla kapasitelerini doldurmalarının mümkün olmadığını belirten Kızıltaş, şöyle devam etti:

“KDV indirimi iç piyasada bir canlanma sağlar, ancak tekstil sektörünün sıkıntısına ilaç olamaz. Söz konusu indirim ihracatçının ihtiyaçlarını karşılamıyor. Bu nedenle ihracata yönelik teşvik ve önlemlerin devreye sokulması lazım. Kapasite kullanımını ancak ihracatı hedefleyen üretimle artırabiliriz.”

BMD Başkanı Ali Murad Kızıltaş, KDV indiriminin iç piyasayı hareketlendirmesinin yanı sıra hammadde finansmanında bir rahatlama sağlayacağını da sözlerine ekledi.