Kedisini kurtarmak isterken bina çöktü

Zeytinburnu’nda önceki gece çöken 5 katlı binanın altında kalan 45 yaşındaki deri işçisi Haluk Yanık’ın cesedi, kucağında kedisiyle birlikte 9 saat sonra enkazdan çıkarıldı.

KOMŞULARI, Haluk Yanık’ın bina çökmeden 15 dakika önce kızı yemeğe çağırınca, “Bu bina başımıza çökecek” diyerek eve gittiğini söylediler. Çökme sırasında Haluk Yanık’ın kızlarını ön kapıya doğru ittiğini, kedisini kurtarmaya çalışırken de binanın üzerine çöktüğünü iddia ettiler.

Yanık ailesinin yakınları, “Binanın yıkılmasında belediyenin de sorumluluğu var. Zaten çok eski olan binanın önüne 3 metrelik temel kazılmasına belediye seyirci kaldı” diye konuştular. İnşaatın müteahhidi Akif Baş, “Dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek” suçundan tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi. Faciada ölen Haluk Yanık’ın babası ile binaya yarı yarıya hissedar olduğunu açıklayan ve 1999 depreminden sonra binayı sağlam görmediği için kiraya çıktığını belirten Ahmet Çetin, şunları söyledi:

“Bu binayı, Haluk Yanık’ın rahmetli babası Mehmet Yanık yaparken buradaydık. Evde sobanın küllerini atmaz, etraftan külleri toplayıp ıslatarak, evin inşaatında kullanırdı. Ancak ev döküntü bir bina olmasına rağmen iki deprem atlattı bir şey olmadı. Bina, yandaki inşaatın temelinin kazılmasından üç gün sonra çöktü.”

Bizim hatamız

ÇÖKEN binanın, Zeytinburnu’ndaki 16 bin bina içinde risk sıralamasında 2 bin 604’üncü sırada olduğu ortaya çıktı. Yakınları, yığma binanın yıkılmasından, Akif Baş’ı sorumlu tutarken, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Mühürleme yapmamız lazımdı, bu bizim hatamız” dedi. Başkan Aydın, Zeytinburnu’nda 16 bin binayla ilgili inceleme başlattıklarını belirterek “Çok riskli gördüğümüz binaları mühürledik. Bu binayı da mühürleyip, ’Oturmayın’ diye uyarı yapmamız gerekiyordu. Binada oturanların ne kendileri ne de komşuları bu bina tehlikede diye bize başvurmadı” diye konuştu.