Kelepçe uygulamasından Alanya halkı rahatsız

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir süre önce uygulamaya konulan parkomat sistemine tepki gösteren vatandaşlar, imza kampanyası başlattı.

Uyarı levhalarının olmamasından yakınan vatandaşlar, parkomatların kaldırılmasını istiyor.
Parkomat sistemi dahilindeki oto tekerlerinin kilitlenmesi uygulamasına karşı imza kampanyası başlatıldı. Yeni Alanya Gazetesi yazarlarından Zeliha Daşıyıcı, uygulamaya tepki gösteren 541 kişiden imza aldı. Parkomat uygulaması dahilinde 5-10 dakikalık park süresinden para alınamaması gerekirken halktan para alındığını anlatan Daşıyıcı, “Ben aracımı 4 dakikalığına park edip, bankamatikten para çektim ve döndüğümde aracımın tekerleklerinin kilitlendiğini gördüm. Bu uygulamanın ortadan kaldırılması için başlattığım imza kampanyasında ummadığım bir ilgiyle karşılaştım. Herkes bu uygulamadan şikayetçi. Ayrıca 30 dakikalık parktan 1 YTL alınması da ayrı bir sorun. Vatandaş bu bedeli yüksek buluyor. Hedefim imza sayısını 5 bine çıkararak Alanya Belediye Başkanı Sayın Hasan Sipahioğlu’na sunmaktır.” dedi.

Park ücretini ödediği halde park süresini geciktiren kişilerin araçlarının lastiklerine de kelepçe takıldığını kaydeden Daşıyıcı, 20 YTL verilmediği taktirde kilidi açmadıklarını belirtti.

Parkomatlardan şikayetçi bir başka vatandaş Mehmet Güllü ise kelepçe uygulamasıyla ilgili uyarı yazılarının olmamasından şikayetçi. Herhangi bir uyarı yazı olmadığı halde araç tekerlerine takılan kelepçelerden para alınmasının bir suç olduğunu anlatan Güllü, parkomat uygulamasının özel şirketten alınarak belediyenin çalıştırmasını istedi.