Kelepir Iphone’lar kim aldıya gitti

Gümrükte alıkonulan son teknoloji iphone'lar, soruşturma konusu oldu.

Operasyonlarda ele geçirilen piyasa değeri 1.890 TL olan 170 adet telefon, perakende satılmak üzere gönderildiği TASİŞ mağazasında personel tarafından 300-400 TL’ye kapışıldı. Telefonların daha sonra Ankara’da üst düzey bürokratlara devredildiği iddiası araştırılıyor.

İstanbul gümrüklerinde yapılan operasyonlarda yakalanan ve vatandaşa satılması için Gümrük Müsteşarlığı’na bağlı İstanbul Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri (TASİŞ) mağazasına gönderilen 170 adet ‘iphone’ cep telefonunun, piyasa değerinin çok altında rakamlarla TASİŞ personeline satıldığı ortaya çıktı.

Bir ihbar üzerine olayla ilgili soruşturma başlatan Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın yaptığı ön incelemede, TASİŞ personelinin satın aldığı ‘iphone’ telefonların bir bölümünün, Ankara’da görevli bazı üst düzey bürokratlara devredildiği bilgisine de ulaşıldı.

VİTRİNE ÇIKAMADI

Müfettişlerin ön inceleme raporunda, vergilendirilmiş ortalama piyasa değeri bin 890 TL olan ‘iphone’ cep telefonlarının, TASİŞ personeline 300 ila 400 TL arasında değişen fiyatlarla satıldığı tespiti de yer aldı.
İstanbul TASİŞ mağazasında vitrine hiç çıkarılmadan, TASİŞ personeli tarafından adeta kapışılan ‘iphone’ cep telefonlarının, hangi personel aracılığı ile Ankara’daki hangi üst düzey bürokratlara devredildiği ise araştırılıyor. Gümrük Müsteşarlığı müfettişleri, cep telefonlarının ‘IMEI’ numaralarını mercek altına alarak, kimin tarafından kullanıldığını belirleyecek.

8 ADET ALAN VAR

AKŞAM, son teknoloji ürünü 170 adet ‘iphone’ cep telefonunu, yok pahasına satın alan İstanbul TASİŞ personelinin listesine de ulaştı. Listede isimleri yer alan personelin soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulacağı da bildirildi.

Gümrük Müsteşarlığı İstanbul TASİŞ mağazasında yaşanan olay, 2008-2009 yıllarında İstanbul gümrüklerinde yapılan operasyon ve kontrollerde yakalanan 170 adet kaçak ‘iphone’ telefonun, vatandaşa satılması kararının ardından gelişti. Bürokratik işlemlerin tamamlanmasından sonra, 300 ila 400 TL’den satışa çıkarılması için mağazaya gönderilen 170 adet ‘iphone’ telefon, vitrinde sergilenmeden TASİŞ personeli tarafından satın alındı. Bazı personelin, yaklaşık değeri 2 bin TL olan ‘iphone’ telefonlardan, birden fazla satın aldığı da belirlendi. Listede 8 adet telefon alan personel de (M.A) bulunuyor.

İHBAR MEKTUBU

Daha ambalajı açılmamış cep telefonlarının, vatandaş yerine personel tarafından alınması, Gümrük Müsteşarlığı’na yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. TASİŞ görevlisi olduğunu belirten ihbarcı, olaydan duyduğu rahatsızlığı da dile getirerek, telefonları satın alan personelin adını da verdi.

Personelden Bürokrata

Yapılan ön incelemede, ‘iphone’ telefonların bir bölümünün personel tarafından satın alındıktan sonra Ankara’da görevli bazı üst düzey bürokratlara devredildiği bilgisine ulaşıldı. Bu gelişme üzerine Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu, telefonların kim tarafından nerede, kullanıldığını belirlemek üzere cihazların ‘IMEI’ numaralarını mercek altına aldı. Kendi adlarına satın aldıkları telefonları, daha sonra Ankara’daki bürokratlara devrettiği öne sürülen TASİŞ personelinin banka hesapları da incelenecek. Böylece, bir bürokrat tarafından bir personelin hesabına para yatırılmışsa bu tespit edilecek.

Liste cıkardılar

Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, olayı araştırması için bir başmüfettiş görevlendirdi. İstanbul’a giden başmüfettişin yaptığı ön incelemede, ihbarın doğru olduğu belirlendi ve vatandaşa satılmak mağazaya gönderilen telefonları satın alan yaklaşık 150 personelin listesi çıkarıldı.