Kelkit Çayı’nda bulunan ceset sayısı 24 yükseldi

Tokat'ın Reşadiye ilçesi yakınlarında Kelkit Çayı'na uçan yolcu otobüsü tahminlere göre 36 kişiye mezar oldu.

Niksar ilçesine 5 kilometre yakınlarında Bitlis nüfusuna kayıtlı 1981 doğumlu Mehmet Can Çetin ve kaza yerine yakın bir yerde bulunan Hakkâri nüfusuna kayıtlı 1975 doğumlu Mehmet İncin’ in Kelkit’ten cesetleri çıkarıldı. Cesetlerin çıkarılmasıyla birlikte sayı 24 yükseldi. Otobüsün içerisinde 45 ya da 50 kişinin olduğu tahmin ediliyor.

Sabah saatlerinde başlayan arama çalışmaları gün boyu devam ediyor. Çayda kaybolan diğer yolcuları arama çalışmalarına dalgıçların, jandarmanın, sivil savunma ekiplerinin yanı sıra otobüste hayatını kaybeden vatandaşların Van, Ağrı, İzmit, İstanbul ve Elazığ’dan gelen yakın ve akrabaları da destek veriyor.

Yaklaşık olarak Kelkit Çay’ı boyunca 90 kilometre uzunluğunda bir mesafede ceset arama çalışmaları devam ediyor. Daha rahat arama yapılması için Kelkit Çay’ının dar olan kısımlarına ağ gerilmesi düşünülüyor.

Ağrı’dan gelerek Kelkit Çay’ına düşen otobüsteki kardeşi Ayşe’nin cesedini aramaya gelen Ferhat Yalın ise 3 gündür bütün nehri dolaştığını fakat herhangi bir netice alamadığını söyledi.

Firma sahiplerine ateş püsküren Yalın, şoförün böbreklerinden rahatsız olduğunu diğer şoföre söylemesine rağmen direksiyon başına geçtiğini ifade ederek “Canlarımızı bu nehir yutmuştur sorumluların biran önce yargılanmasını istiyorum.” dedi.

Reşadiye Kaymakamı Ferhat Kurtoğlu, Kelkit Çayı’na uçan yolcu otobüsünde 45-48 yolcunun olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, kazanın sebebinin otobüste yapılacak incelemeden sonra belli olacağını söyledi. Kurtoğlu, 90 kilometrelik Kelkit Vadisi boyunca aramalara devam edildiğini bildirdi.

Tokat, Samsun ve Ordu arama kurtarma timlerinin, jandarma kuvvetlerinin yardımıyla 90 kilometrelik Kelkit Vadisi boyunca aramalara devam ettiğini kaydeden Kurtoğlu, “Arama çalışmaları, cesetlerin tamamı bulununcaya kadar devam edecek. Şu ana kadar 24 ceset bulundu. 2 kişinin kimliği belirsiz. Çalışmalar devam ediyor. 11 yaralımız hastanelerden taburcu edildi. Böylece 35 kişiye ulaşmış olduk. Tahminlerimiz otobüste 45-50 arası yolcu olduğu yönünde. Şu anda Van’dan gelen yakınlarından faydalanarak kaybolanların isim listesini tespit çalışması yapılıyor. İleride bu açıklanacak. Kaza nedeni otobüste yapılacak incelemeden sonra belli olacak” şeklinde konuştu.

Kazada kimliği belirlenen 3’ü kadın 22 kişinin isimleri şöyle: “Süleyman Karaman, Naim Aydemir, Ensari Aydemir, Güvercin Koli, Nesrin Koli, Nurettin Denizer, Enver Denizer, Mustafa Bayram, Nesrin Demirtaş, Cesim Demirtaş, Saadet Düdük, Meryem Aydemir, Demir Yüce, Şakir Yüce, Murat Yılmaz, Şükrü Murat Koçak, Salih Demirtaş, Özdemir Karataş, Sebahattin Demirer, Murat Elçi, Mehmet İncin, Mehmet Can Çetin .”