KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE KONUŞTUK: KORKUYORLAR

CHP'nin İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sürecini Haber Aktüel’e anlattı.

Tüm Türkiye yerel seçime hazırlanıyor ancak seçimin kalbi İstanbul’da atıyor. Haber Aktüel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarına mikrofon uzatıyor, sorular soruyor, cevaplarını alıyor…

 

BBP, SAADET PARTİSİ ve MHP‘nin adaylarını dinledik, bu sefer de mikrofonumuzu CHP’nin İstanbul adayına; Kemal Kılıçdaroğlu‘na uzattık. Kılıçdaroğlu, görünen en büyük rakibi olan Kadir Topbaş’a pek de yutulur ithamlarda bulunmadı. Topbaş’a da, Başbakan Erdoğan’a da eleştiri oklarını yöneltti. “Korkuyorlar, halkın sorunlarını bilmiyorlar” dedi… İstanbul’u Topbaş’ın değil, Erdoğan’ın yönettiğini iddia etti. Topbaş’ın, sorularına yanıt vermediğinden dem vurdu ve İstanbul’u çözümsüz bırakmayacaklarına söz verdi.

 

***

Röportaj: Muaz Kalaycı, Genel Yayın Yönetmeni

Redakte: Sevim Ceylan

 

*** 

“ÖNCELİK VERECEĞİMİZ İLK KONU ULAŞIM OLACAK”

 

— Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbullular için yapmayı vaat ettiği en önemli hizmet nedir?

 

Biz öncelikle şeffaf olacağız. Bütün hizmetlerimizi en ince ayrıntısına kadar açıklayacak ve ‘halka’ hesap vereceğiz. Halkın rantını halka vereceğiz. Belediyenin kendi kaynakları ile halka hizmet sunacağız. Halk dışında kimseye rant sağlanmayacağı için hizmet doğrudan halka ulaşacak. Bundan hareketle, öncelik vereceğimiz ilk konu ulaşım olacak. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bunun için 5 yılda 80 kilometre metro yapacağız. Bunların güzergâhları, plan ve projeleri belli. Kimseye rant vermeyeceğimiz için kaynak bulmamız çok da sıkıntı yaratmayacak.

 

“SADAKA MANTIĞINI İSTANBUL’DAN SİLECEĞİZ”

 

İkinci hizmetimiz “yoksullukla mücadele.” Bunun için de ‘Her evde bir sigortalı’ ve ‘Yoksul ailelere 600 lira maaş’ projelerimiz var. Ayrıca, geliri düşük ailelere indirimli doğalgaz vereceğiz. Bunların hepsi belediyenin kendi imkânlarıyla yapılacak. Merkezi hükümetten 5 kuruş para almayacağız. Sadaka mantığını İstanbul’dan sileceğiz.                               “KADİR TOPBAŞ SORULARIMA YANIT VERMİYOR”

 

— Eğer İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirseniz İstanbul genelinde satılan tüm belediye arsa ve arazilerinin satış rakamlarını ve özelliklerini internet sitesinden halkla paylaşacak mısınız? Sizin döneminizde hiç bir şekilde hiç bir ilçe belediyesi bu işten rant elde edemeyecek mi? Bu konuda planlarınız var mı?

 

Elbette. Zaten bizim üstüne basa basa vurguladığımız bir konu. Bakınız, “neden bu rakamları belediyenin internet sitesinde açıklamıyorsun” diye Sayın Kadir Topbaş’a defalarca sordum. Kadir Topbaş, bütün sorularıma olduğu gibi, bu soruma da yanıt vermiyor. Bizim dönemimizde böyle bir şey söz konusu olmayacak. Yine daha önce söylediğim gibi, belediyenin internet sitesinden yapılan tüm ihaleler, şirketlerin tüm faaliyetleri ayrıntılı olarak açıklanacak. Tabii ki hiçbir ilçe belediyesinin rant elde etmesine izin vermeyeceğiz. Biz İstanbulluyu zenginleştirmek istiyoruz; başkalarını değil. Bu konuda benim duruşum ve karakterim yeterlidir.

 

“İSTANBUL’U ÇÖZÜMSÜZ BIRAKMAYACAĞIZ”

 

— İstanbul’un trafik ve su problemini çözmek için çözüm önerileriniz nedir? Bu çözümlere İstanbul kavuşacak mı?

 

Çözüme susayan İstanbul’u, çözümsüz bırakmayacağız. Biz bu konuda çok ciddi araştırmalar yaptık. Şöyle ki; İstanbul’un 2010 yılı su gereksinimi 1,3 milyar m3 dolayındadır. Su tüketim öngörüsü 2015 yılı için 1,5 milyar m3, 2020 yılı için 1,6 milyar m3’tür. Melen Suyu; Ömerli Barajı’na ulaşmadan önce dinlendirilmeli, ağır metallerin dibe çökmesi sağlanmalıdır. Melen Çayı’nın Düzce güzergâhındaki çevre kirliliği önlenmelidir. Kentin Batı yakasındaki geniş alanları kaplayan ve günümüzde aşırı su çekimi sonucu verimi düşen kireçtaşı akiferini (su haznelerini), yağış ve arıtılmış sular gibi yapay yollarla besleyerek kente kazandıracağız. Kullanım dışı bırakılmış tarihi barajları yeniden ele alarak kentin hizmetine sokacağız. Beykoz çevresinde de su bentleri ya da göletler oluşturarak, orman ekosistemini koruyacağız.                      “İSTANBULLULAR OTOPARK İÇİN FAHİŞ PARALAR ÖDÜYOR”

 

Trafik sorunu ile ilgili olarak ise plansız park etme uygulamalarına son verecek, park sorununu ulaşım politikamızın bütünlüğü içinde çözeceğiz. İstanbullunun derdi sadece trafikle değil. Trafikten kurtulsa bile, arabasını park edecek yer bulamıyor. Bulsa aklı arabasında kalıyor. Fahiş paralar ödüyor. Otoparkları yer altına, yol altlarına alacağız. İstanbullu aracını güvenle park edecek, daha az ödeyecek ve toplu ulaşım araçlarına kolayca ulaşacaktır. Ayrıca otoparkları yer altına indirme hedefimiz var. Hem metro hem de otopark güzergahlarımız belli. Bu güzergâhlarımızı da söyleyeyim. Yenikapı-İkitelli-Olimpiyat Stadı, Kartal-Harem-Kadıköy, Kabataş-Beşiktaş, Beşiktaş-Şişli-Bağcılar, Kadıköy-Ziverbey-Küçükyalı-Maltepe (Cadde Tramvayı), Çekmeköy-Ümraniye-Üsküdar, Darüşşafaka-Hacıosman-Çayırbaşı, Bakırköy-Avcılar-Beylikdüzü-Büyükçekmece, Süleymaniye-Azapkapı (Raylı Sistem Köprüsü)

 

“DEPREME DAYANIKSIZ BİNALARLA İLGİLİ PLANLARIMIZ VAR”

 

— İstanbul bir deprem bölgesi. İstanbul’da yükselen devasa binalar için ne diyorsunuz? Sizce çok ve çok yüksek olmadılar mı?

 

Elbette doğru. Halksınız. Bu konuda belli yasalar ve kanunlar var. Bunlara riayet edilmesi zorunluluğu var. Biz, yönetime geldiğimiz zaman, hiçbir şeyi kuralsız yapmayacağız. Ayrıca, depreme dayanıksız binalarla ilgili bir master planımız var. “En Az Can Kaybı” projesi ile İTÜ, Boğaziçi, YTÜ ve ODTÜ’nün katılımıyla hazırlanan “Deprem İyileştirme Planı”nın gereğini ivedilikle yerine getireceğiz. Bu bağlamda okullar, hastaneler, köprüler, müzeler, önemli turizm yapıları ve tarihi eserleri depreme dayanıklı hale getireceğiz. Deprem senaryosuna göre Zeytinburnu, Bakırköy, Fatih’te saptandığı gibi bölgelerdeki yüksek riskli binaları saptayacağız. Uzun vadede; kentsel planlama ile geniş alanlarda iyileştirme ve seyreltme çalışmaları yapacağız.                             “BAŞBAKAN BİZDEN KORKUYOR, ÇÜNKÜ BİZ GÜÇLÜYÜZ”

 

— Başbakan Erdoğan, gittiği bazı seçim bölgelerinde sizin İstanbul’u bilmediğinize gönderme yapıyor. İstanbul’a hizmet etmek için İstanbul’un sokaklarını bilmek gerektiğini düşünüyor musunuz?

 

Bir şehre hizmet etmek için sadece sokak bilgisinin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Sokaktaki insanı tanıyacaksın, o halkın sorunlarını bileceksin. Gece yatağa aç girmişse “sorumlusu benim” diyeceksin ve onu aç yatağa göndermeyeceksin. Halkın cebinden çıkan parayı, hak etmeyenlere vermeyeceksin. Çalmayacaksın. Sayın Başbakan’ın bu sözleri, İstanbul’u bize kaptırma korkusunun eseridir. Korkuyor; çünkü biz güçlüyüz. Çünkü halk bizim yanımızda. Çünkü biz halkı kandırmıyoruz.

 

“ÇOCUKLARIMIN ÜÇÜ DE İSTANBUL’DA DÜNYAYA GELDİ”

 

İstanbul’u bilmediğimi söylüyorlar… Keşke bunu söylemeden önce benimle ilgili biraz araştırma yapmış olsalardı. Öğrenciliğim Ankara’da geçti. Ancak daha sonra Maliye Bakanlığı sınavını kazanınca İstanbul’a geldim ve 1971-82 yılları arasında İstanbul’da Hesap Uzmanlığı yaptım. Çocuklarımın üçü de İstanbul’da dünyaya geldi.

 

— 29 Martta kendinize en yakın rakip olarak gördüğünüz aday kim?

 

Kimseyi kendime rakip olarak görmüyorum. 


         


“BENİM TAVRIM NET OLARAK BELLİDİR”

 

— Doğru ya da yanlış; son günlerde medyada yer alan “Vakit muhabirinin salondan çıkarılması”, “Çarşaf giyen bir kadının CHP seçim otobüsünden yaka paça aşağı indirilmesi” gibi haberlerin seçilme sürecinize olumsuz etki edeceğini düşünüyor musunuz? Yoksa olumlu etki mi yapıyor?

 

Elbette hayır. O olaylara benim tavrım net olarak bellidir. Bu konuda yeterince açıklama yaptım. Ne kadar üzüntü duyduğumu her fırsatta ifade ettim. Tasvip etmediğim ve hiçbir zaman tasvip etmeyeceğim bir hadisedir. Bu hadisenin seçim sürecinde etkili olacağına ise inanmıyorum.

 

“İSTANBUL’U KADİR TOPBAŞ DEĞİL, BAŞBAKAN YÖNETİYOR”

 

— AK Parti’nin adayı Kadir Topbaş, neden bir televizyon kanalında sizinle görüşmeyi kabul etmiyor?

 

Çünkü İstanbul’u Sayın Kadir Topbaş yönetmiyor. Başbakan yönetiyor. Korktukları için karşıma çıkamıyorlar. Sorduğum sorulara yanıt verebilecekler mi acaba? Bakınız ben Sayın Kadir Topbaş’a birçok soru sordum. Eğer araştırırsanız sorduğum soruları ve Sayın Topbaş’ın verdiği ve vermediği yanıtları; ne demek istediğim çok daha net anlaşılacaktır.

 

…bitti!