Kemal Öztürk: Ben tarafım ama AA değil!

AA'nın tepe ismi Öztürk'ün ,'ben tarafım ama AA değil' açıklaması dikkat çekti.

Seçim sonuçlarını manüple etmekle suçlanan Anadolu Ajansı'nın Genel Müdürü Kemal Öztürk CNN Türk ekranlarında Aslı Aydıntaşbaş'ın sorularını yanıtladı.

Suçlamalara yanıt veren Öztürk, AK Parti genel merkezine neden gittiğini anlatırken AA'nın kurumsal kimliğine vurgu yaptı. Seçim sonuçlarına hiç bir etkilerinin olmadığını savunan Öztürk "Ben tarafım ama AA değil" diyerek şaşırttı. Öztürk, Taraf gazetesi ve Enver Aysever'e ateş püskürdü.

AA SONUÇLARI MANİPÜLE Mİ ETTİ?

Tahmin ediyorum iki buçuk saat sonra birleşti. Biz neden AK Parti'yi önde gösteriyoruz? Çünkü doğu bölgeleri kırsal kesimler açılır. Biz bütün sandıklar kapandıktan sonra verilerimizi açtık. ilk başka AK Parti önde gözükür. Biz bunları her zaman yapılan gibi yaptık. Sonra dengelendi ve eşitlendi.

Biz güya ilk açılan sandıkları AK Parti göstermişiz, müşahitlerin moralini bozmuşuz.  İkinci konu sayın Mansur Yavaş'a verilen bilgilerde yanlışlar var. Saat 22:00'de basın toplantısı haberini biz yaptık. Toplantıyı yaptığı saat 21:30. Bu saatte sandıkların yüzde 14'ü açılmış Ankara'da. Saat 21:00'de. Saat 22:00'de yüzde 20'si açılmış. YSK'nın verileri her zaman medyanın gerisinden gelir.

Dün CNN ekranlarında şöyle bir cümle söyledi. YSK'dan bana verilen bilgi dedi. İki ihtimal var. Çok farklı rakamlar verildi kendisine, iki simülasyon yapılmış olabilir. Sayın Mansur Yavaş bu simülasyona dayanarak yüzde 50 oy aldım demiş olabilir.

Sayın Mansur Yavaş hep gerideydi Gökçek'in gerisindeydi. Ben o toplantıyla ilgili kritik bir şey söyleyeceğim. Anadolu Ajansı'nı itham etti. Gürsel Tekin bizi suçladı. Doğrudan AA'yı hedef gösterdi. Haluk Koç bizi hedef gösterdi. Bizim manipülasyon yaptığımız iddia edildi.  Sayın Bülent Arınç ve Başbakanımız gereken cevabı verdiler. O basın toplantısından sonra AA telefonları sabaha kadar susmadı. Ailelerimize küfür işittik. Duymadığımız utançtan da kahrolacağımız utanç yaşadık.

BEN DE TARAFIM AMA İFTİRA ATAMAZSINIZ!

Ahmet Hakan iyi de bir ajans ne yapabilir, sonuçları nasıl etkiler anlamıyorum diye yazdı mesela. Ama Enver Bey AA manüplasyon yapıyor diyor. Bu kabul edilemez. Bu sözlerinden dolayı kendisni dava ettik. İnsanları sandık başından kaçırıyor. Böyle olur mu? Bence en çok tahrik eden kesim  gazeteciler oldu. Taraf olabilirsiniz ama iftira atamazsınız. Ben de bir tarafım ama iftira atamayız birbirimize.

TARAF ÜLKENİN STRATEJİK KURUMLARINA SALDIRIYOR!

Bu ülkenin bütün stratejik kurumlarına saldırıyor bu gazete neden? Ülkenin ordusuna polisine yargısına Türk Hava Yolları'na kadar saldırıyor Taraf.

TOPU DOLAŞTIRMA ASLI!

Korkma sen de Aslı, topu dolaştırma. Seçimden sonraki gün çok güzel bir yazı yazdın. Lafı dolaştırmayalım Erdoğan kazandı diye. Ama ertesi gün çok tepki alınca telafi eden bir yazı yazmak zorunda kaldın belli ki.

İKİ AJANS ARASINDAKİ FARK

Dün Arınç şöyle dedi. Hükümetle partiyle devletle kavgalı bir yapı var. Bununla ilgili de bir haber ajansı var. Bunu sorgulamıyorsunuz da devletin ajansını sorguluyorsunuz.

Bizim verilerimizin doğru olduğunu düşünüyoruz. Son referandum, seçimlerle yayınınızı çıkartın. Çıkartacaksınız ilk sandık açıldıktan yarım saat sonraki verilere bakın. AK Parti önde. Her zaman olan şey bu seçimde değişti. Ama biz her zaman olan taraftayız.

TEBRİK BEKLERKEN HAKARETE MARUZ KALIYORUZ

Biz 4 aydır gece gündüz yatmıyoruz. 4 aydır hazırlanıyoruz. Yazılım ekibimiz sabahlara kadar çalkışığ yeni bir yazılım yazdılar. Biz 24 saat çalıştık ve saygı bekliyoruz. Biz tebrik alacağımızı beklerken bunlar söyleniyor. Bakın artık seçim sonuçlarında artık bir alternatif var. Biz o kadar çalışıp bu kadar hakarete maruz kalmayı sindiremiyoruz.

BEN MEMUR DEĞİLİM GAZETECİYİM

Ben devlet memuru değilim, 657'ye tabi de değilim, gazeteciyim. Bizim bağımsızlığımız yasal güvencededir, devlet bize müdahale edemez.

AK PARTİ MERKEZİNE NEDEN GİTTİM?

Biz niye böyle konuşuyoruz? Biz dört aydır gece gündüz yatmıyoruz. Hazırlanıyoruz seçime. Bizim bilgi işlem ekibimiz sabahlara kadar yazılım yazdılar. Çok emek verdik. Biz burada 20 saat çalıştık. Türkiye'de serbest pazar var, biz sabaha kadar çalışıp bu kadar hakareti içime sindiremiyorum. Ben en az 10 bakan aramışımdır, 35 tane başkan aramışımdır, 50 gazeteci aramışımdır. Ben arayınca seçim mi kaybetmiş oluyor?

Ben devlet memuru değilim, gazeteciyim, işçiyim. Bizim ajansın bağımsızlığı kanunla sabitlenmiştir. AK Parti genel merkezine gittim. Ben bu partinin bir numaralı iki numaralı ismine 10 yıl çalıştım. Onlarca arkadaşım orada, arkadaşlarım bakan oldu. Benim telefonlarımı dinleyip, bakanlarla görüştü diye Mansur Yavaş'a bilgi veren kimse, ne konuştum ne kadar konuştum onu da söylesinler.

15 dakikadan bir bir dakika fazla değil. Ne yapabilirim ben genel merkezde? Hayırlı olsun dediğim bir şeyin üzerine basın toplantısı yapılmaz. Ben taraf olabilirim ama Anadolu Ajansı taraf değil. Bir haberimizi göstersinler yalan yanlış yaptı diye.

BEN TARAF OLABİLİRİM AMA AA DEĞİL

Twitter'daki iddiaların hepsi çok komik ama 15 dakikalık bir ziayeret için basın topalantısı yapmak doğru değil. Ben taraf olabilirim ama AA taraf değil. Biz günde 1850 haber yayınlıyoruz. Bir haber fabrikası burası. İnsanlar bu emeğe biraz saygı bekliyor. Günde 1500 fotoğraf yayınlıyoruz. Ayda 60 bin haber yayınlıyoruz. Bunca haber içinde sadece 35 haberde hatamız oluyor. Beni tartışabilirler ama bu kurumu tartışmamak lazım.

FUAT AVNİ BAŞBAKAN'IN YAKININDA BİR KİŞİ DEĞİL ASLA

Fuat Avni asla Başbakan'ın yakınında değil. Ordan bir bilgi kırıntısı buradan bilgi kırıntısı geliyor ve kendisine servis yapan çok kişi var. Bu konuda spekülatif şeyler söyleniyor. Benimle ilgili de yazdı. Fuatavni böyle söylüyor. Manipülasyonu ortaya ilk o attı. O yazılanlardan bazıları o kadar komik ki. Bayılma hikayesi en basiti. Yüz bin kişinin katıldığı mitingde, mesela ben şöyle desem, çok enteresan pankartlar olacak desem. Yüz bin kişi içinde mutlaka bayılan olacak. Başbakan'ın etrafında ikinci üçüncü halkada bir çok insan vardı. Bir kişinin değil birden fazla kişinin ortak hesabı zaten. Analizleri de bana komik geliyor açıkçası. Üç tane yalanın içine bir tane doğru koyarak yazıyor.