Kemer hayat kurtarır

'Emniyet Kemeri Hayat Standardıdır' sosyal sorumluluk projesinin ikinci fazına başlandı.

Temsa A.Ş. ve Hürriyet Otoyaşam Gazetesi tarafından gerçekleştirilen ”Emniyeti Belden Bırakmayın” sosyal sorumluluk projesinin tanıtım toplantısında konuşan Temsa A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Buldurgan, Temsa olarak, 2004 yılından bu yana ürettikleri otobüslerde zorunluluk olmamasına karşı her koltukta emniyet kemeri bulundurduklarını söyledi.

Projede yeni bir dönüm noktasına geldiklerini belirten Buldurgan, proje logosunu ve sloganını yenileyerek, dikkatleri emniyet kemerinin önemine çekmeye devam ettiklerini anlattı.

Otobüslerde emniyet kemeri kullanımını arttırmayı ve güvenli seyahat bilincinin gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini dile getiren Buldurgan, proje ile daha çok can kurtarmayı istediklerini söyledi.

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Pampal ise emniyet kemerinin, yolculuk sırasında meydana gelebilecek ani fren, önden veya arkadan çarpma, kayma, yuvarlanma gibi durumlarda can kaybını önlemede önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Ölüm riskini yüzde 50’ye varan oranda azaltan başka bir önlem bulunmadığının altını çizen Pampal, ”Emniyet kemeri hayat kurtarıcı olarak düşünülmeli, otobüslerde emniyet kemeri kullanımı konusunda toplumsal bilinç yaratılmalıdır” dedi.

Türkiye’de trafik kazalarında yılda 10 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirten Pampal, ”Bizim çabamız yılda 5 bin kişinin hayatını kurtarmak” dedi.

İsveç’te bu konuda ”Vizyon Sıfır” adlı iddialı bir proje uygulandığını ifade eden Pampal, İsveç’te trafik kazalarında yılda 400 kişinin hayatını kaybettiğine işaret etti.

-BİLİNÇLENDİRMEYE ANAOKULLARINDAN BAŞLANACAK-

Projenin ilk bölümünde sahaya çıktıklarını, otogarlarda araştırmalar yaptıklarını, 175 bin yolcuya ulaştıklarını ve 18 bin 500 kişiyle anket yaptıklarını anlatan Pampal, yapılan bu çalışmalar sonucunda kaptanların yüzde 15’inin otobüslerde emniyet kemeri uyarısı yaptığının ortaya çıktığını söyledi.

Yolculardan yüzde 58’inin emniyet kemeri konusunda fikir sahibi olmadığının belirlendiğini dile getiren Pampal, proje kapsamında yaptıkları eğitim çalışmalarını anlattı.

Kampanyada yeni bir devrenin başladığını belirten Pampal, bilinçlendirmeye anaokullarından başlayacaklarını, anne ve babaların, kendilerini uyaran çocuklarını dinlediklerinin görüldüğünü söyledi.

Bu kapsamda anaokulu ziyaretleri gerçekleştireceklerini, eğitim sertifikaları ve hediye boyama kitapları dağıtacaklarını ifade eden Pampal, özellikle bayram ve tatil öncesinde otogarlarda yoğunlaşacaklarını kaydetti.

Pampal, ”Hedefimiz, 5 ilde 500 anaokuluna ulaşmak. Otogarlarda 200 bin, mola yerlerinde de 100 bin yolcuya ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu yıl otobüslerde emniyet kemeri kullanımını yüzde 10 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

-PROJE-

”Emniyeti Belden Bırakmayın” sloganıyla gerçekleştirilecek projede, ”Sevdiklerinize Geri Dönmek için Emniyeti Belden Bırakmayın! Otobüste Emniyet Kemeri Takın!” sloganının yer aldığı panolar kara yollarına yerleştirilerek seyahat eden yolcuların dikkati emniyet kemerine çekilecek.

Temsa, otobüslerinde emniyet kemerinin önemini anlatan filmlerin yayınlanması ve ”Emniyet Kemerinizi Takınız” anonsunun yapılması konusunda önderlik edecek.

Proje kapsamında anaokulları, ilköğretim kurumları, turizm ve otobüs firmaları, otogarlar ve kara yollarındaki mola yerlerinde eğitim ve bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Karikatürist Salih Memecan’ın da destek verdiği projede, projeye özel olarak hazırlanan Zeytin ve Limon gibi Sizinkiler karakterlerinin olduğu boyama kitapları anaokullarındaki çocuklara dağıtılacak.