‘Kemik erimesi erkeklerde de görülebilir’

IZMIR - Türkiye Osteoporoz Dernegi, 20 Ekim Dünya Osteopooz Günü dolayisiyla bir açiklama yapti.

Türkiye Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Nurten Eskiyurt ve Yönetim Kurulu Baskani Prof. Merih Eryavuz Saridogan, açiklamada toplumun osteoporoz konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektigine dikkat çekti. Bu amaçla koordineli bir sekilde yogun çalismalar yürüttüklerini ifade eden Eskiyurt ve Saridogan, osteoporoz konusunda su bilgileri verdi:

“Türkiye’de istatiki veriler, bütün hastaliklarda oldugu gibi osteoporozda da ihmal ediliyor. Osteoporoz hakkinda saglikli veriler elde edebilmemiz için kemik yogunlugunu ölçmemiz gerekiyor. Bunun da maddi bedeli çok agir. Daha önce dernek çatisi altinda 3 bin kisilik risk faktörleri taramasi yaptik ancak kemik yogunlugu ölçülemedigi için çok anlamli veriler elde edemedik.

Gündemimizde dernek olarak Devlet Istatistik Enstitüsü ile planlamakta oldugumuz bir çalisma var. Türkiye’de yaklasik 26 merkezi (il ve ilçe olmak üzere) içerecek. Hem risk faktörleri degerlendirilecek hem de kemik yogunlugu ölçümü yapilacak.

Osteoporoz bir yasli hastaligi olarak algilaniyor ki hiç dogru degil. Çocukluk çagindan baslayip ölene kadar devam edebilen bir hastaliktir.

Kadin hastaligi olarak da bilinmemeli. Erkekte de çocukta da, baska hastaliklar sirasinda da görülebiliyor.

Taramalarda ve ölçümlerde erkeklerin tepkisini alabiliyoruz. ‘Ben kadin degilim. Benimkini niye ölçüyorsunuz?’ diyorlar. Halk toplantilarimizda bunu biraz daha belirtmeye çalisiyoruz.

Osteoporoz önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastaliktir. Osteoporoza karsi korunma çocukluk çagindan itibaren baslar. Kalsiyumdan zengin besinlerle (süt, süt ürünleri, yesil sebzeler vb.) beslenme ve egzersiz yapma korunmaya yönelik baslica önlemlerdir. Alinan tüm önlemlere ragmen kisinin genetik yapisi, geçirmis oldugu baska hastaliklar vs. nedenlerle yine de osteoporoz ortaya çikabilir. Bu durumda ilaç tedavisi sarttir. Hasta tüm ilaç tedavileri ile birlikte mutlaka yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almalidir.

Menopoz sonrasi kadinlarda yetersiz D Vitamini seviyesine daha sik rastlanmaktadir. Bu yüzden hastalarin yeterince D vitamini aldiklarindan emin olunmali, yetersiz oldugu durumlarda ise takviye edilmelidir.”