Kemiklerin sessiz hırsızı osteoporoz

Ege Osteoporozlu Hasta Derneği tarafından İzmir ve çevresinde yaşayan bin 100 hasta üzerinde yapılan araştırma, katılanların yüzde 16.8'inin osteroporoz (kemik erimesi) tehdidi altında bulunduğunu ortaya çıkardı.

20 ile 65 yaş arasında yüzde 90’ını kadınların oluşturduğu çalışmaya katılanlardan 100 kişisinin osteroporozu ilk kez duyduğunu belirten Dernek Başkanı Prof. Dr. Füsun Saygılı, kemik erimesinin iskeletin zayıflaması sonucu hafif bir zorlamada kemiklerde kırık oluşumuna sebep olan metabolik bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalığın sessiz geliştiğini ve ancak kırık meydana geldiğinde teşhis konulabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Saygılı, “Bu sebeple osteoporoza, kemiklerin sessiz hırsızı da denir. Yaşamı kısaltan ve kalitesini bozan bir hastalıktır. Menapoz sonrasını yaşayan kadınlarda oldukça yüksek oranda saptansa da yalnızca kadınlarda görülen bir hastalık değildir. Yaş ilerledikçe (70’ten sonra) erkeklerde görülme oranı da yükselir. Hastalıktan korunma, onu tanımakla başlar.” dedi. Osteoporoz teşhisi konulan ve risk altındaki kişilere yönelik olarak 3 ay sürecek bir egzersiz programını başlattıklarını vurgulayan Saygılı, “Program, 8 kişilik gruplar halinde düzenleniyor. Hareketsizliğin de kemik erimesine yol açtığı bilinciyle böyle bir çalışma başlattık.” diye konuştu.