‘Kenan Evren kravat cumhuriyetçisidir’

Netekim Festivali'ne karşı çıkan MHP eski ilçe başkanı; 'Kenan Evren, kravat cumhuriyetçisidir'

78’liler Girişim Grubu tarafından 12 Eylül 2004 tarihinde Marmaris’te yapılması planlanan Netekim Festivali’ne karşı çıkarak dikkatleri üzerine çeken MHP Marmaris İlçe eski Başkanı Çelik Kınay, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in 12 Eylül darbesiyle ilgili sözlerine tepki gösterdi.
Evren’in, “Bugün olsa yine darbe yaparım. Asla pişman değilim. İdamları onaylarken de elim titremedi,” şeklindeki sözlerine tepki gösteren Kınay, “Kendisi ihtilali meşrulaştırmak için sağdan ve soldan birçok masum insanın idamını onaylamıştır. İdam edilenlerin adaletli bir mahkemede yargılandığını kim söyleyebilir? İhtilali meşrulaştırmak için suçlu suçsuz olup olmadığına bakmadan idam eden bir zihniyetten ancak böyle bir söz beklenirdi, hiç şaşırmadım. Geçici bir anayasa maddesini kalkan olarak kullanıp suç işleyebilen Evren’in ihtilal çığırtkanlığı yapması gayet normaldir. Çünkü bugüne kadar yargılanmamıştır. En kısa sürede Anayasa’nın geçici 15. maddesi kaldırılıp ihtilalciler yargılanmazsa, daha çok konuşacaklardır. Evren hem ihtilali öven sözlerinin hem de 12 Eylül’den sonra yapılan işkencelerin hesabını vermelidir.” dedi.

Evren’in, “Fethullah Gülen kravat taksa görüşürdüm.” sözünü ise Kınay, “Bu sözler, kendisinin kravat cumhuriyetçisi olduğunu gösterir.” şeklinde değerlendirdi. Kınay, “Cumhuriyeti kravatın ucunda gören bir zihniyete acımak lazım. Cumhuriyet kravatla değil, ilkeleriyle yaşar. Ölçüsü kravat olan bir cumhuriyet, zaten olmayan bir cumhuriyettir.” diyerek, Netekim Festivali’ne karşı çıkış sebebini ise şöyle açıkladı: “Festivale karşı çıkmamızın sebebi, dokuz masum arkadaşımızı darağacına gönderen ihtilalin liderine destek değildir. Biz, yasadışı örgütlerin Marmaris’te zemin bulmaması için festivale karşı çıktık. Samimiyetine inandığımız herkesle 12 Eylül’ün ihtilalcilerine ve işkencecilerine karşı eylem yaparız.”