Kenan Evren’in korumasinin kardesi tarafindan vurulan polis memuru için tören düzenlendi

Samsun'un Çarsamba ilçesinde Kenan Evren'in korumasinin kardesi tarafindan vurularak sehit edilen polis memuru Harun Ates (33) için tören düzenlendi

Samsun Valisi Mustafa Demir, Büyüksehir Belediye Baskani Yusuf Ziya Yilmaz’in da katildigi törende polis ve askerin yani sira çok sayida vatandas da katildi. Tören alanina gelen sehit polisin esi Sevda Ates, güçlükle ayakta dururken gözyasi döken çocuklari Ahmet (6) ve Merve’yi (4) teselli etmeye çalisti. Bazi polis memurlarinin da agladigi görüldü.

Samsun Valisi Demir törende yaptigi konusmada, “Dünyada en çok sehit veren toprak bu topraklardir. Onlar bizim için canlarini verdiler. Inancimiza göre ecelin ne zaman gelecegi belli degildir. Biz geride kalan ailesi için gerekeni yapacagiz.” dedi.

Daha sonra sehit polis memuru Harun Ates’in nasi memleketi Ordu’nun Ünye ilçesinde topraga verilmek üzere yola çikarildi. Resmi görevlilerini yani sira Çarsambalilarin da yogun ilgi gösterdigi cenaze töreninde 5 bin kadar vatandasin bulundugu ve birçogunun gözyasi döktügü görüldü.

Cenazenin yola çikarilmasi sirasinda “çok yalnizim oglum, oglum çok yalniz kaldim” diyerek gözyasi döken sehit polisin annesi teskin edilmeye çalisildi.

Samsun’un Çarsamba ilçesinde dün gece Mentes Ilhan (28) miras paylasimi sebebiyle oldugu ileri sürülen bir yüzünden Kenan Evren’in de korumaligini yapan abisi Enver Ilhan’a ates etti. Kursun yagdiran Mentes Ilhan (28) yegeni Feyza Ilhan’i öldürdü, yengesini Nevin Ilhan’i yaraladi. Olaya müdahale edip yaralilari hastaneye yetistirmek isteyen güvenlik güçlerine de ates açan Mentes Ilhan, polis memuru Harun Ates’i sehit etti.

Daha sonra polis tarafindan yakalanan Mentes Ilhan’in hakkinda tutuklama karari oldugu için 7 ay kadar önce Çarsamba’da otomobille polisten kaçarken Emir Gün’e (5) çarparak ölümüne sebep oldugu ve kisa bir süre önce cezaevinden çiktigi ögrenildi.

Kardesi tarafindan kizi vurulan, esi ve kendisi yaralanan Enver Ilhan’in bir süre 7. Cumhurbaskani Kenan Evren’in korumasi olarak görev yaptigi ve bir gazinoda 2 kisinin öldürüldügü olaya karisinca polislik mesleginden uzaklastirildigi ögrenildi. Cezaevinde yatan Enver Ilhan’in yakin tarihlerde af yasasindan yararlanarak serbest kaldigi belirtildi.